My Favorite Movies


  grace170193's Rating My Rating
1
The Joy of Life 2005,  Unrated)
2
By Hook Or By Crook 2001,  Unrated)
3
Dodge City 1939,  Unrated)
4
The R.M. 2003,  PG)
5
Church Ball 2006,  PG)
6
The Ball Of Their Lives II 2005,  G)
7
Playas Ball 2006,  R)
8
Overlord 1975,  Unrated)
9
The Fireman's Ball 1967,  Unrated)
10
The Ball at the Anjo House 1947,  Unrated)
11
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
12
Ball of Fire 1941,  Unrated)
13
Mystic Ball 2007,  Unrated)
14
The Tiger's Tail 2006,  R)
15
Suburban Commando 1991,  PG)
16
The Long, Long Trailer 1954,  G)
17
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
18
Monster's Ball 2001,  R)
19
The Commitments 1991,  R)
20
Fancy Pants 1950,  G)
21
Lured 1947,  Unrated)
22
Bloom 2005,  R)
23
The Firemen's Ball 1967,  Unrated)
24
Take Me Out to the Ball Game 1949,  Unrated)
25
An Angel for May 2002,  Unrated)
26
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 1992,  Unrated)
27
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) 1991,  Unrated)
28
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 1990,  PG-13)
29
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice) 1943,  Unrated)
30
Phar Lap (Phar Lap: Heart of a Nation) 1983,  PG)
31
Friendships Field 1995,  Unrated)
32
Footrot Flats: The Dog's Tale 1986,  Unrated)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
loved it
34
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
loved it
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
loved it
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
i think i am going to loved it
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
cool
38
The Tango Lesson 1997,  PG)
39
Miss Potter 2006,  PG)
40
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
41
Beatrix Potter Vol 2 2004,  Unrated)
42
Tales of Beatrix Potter 1971,  G)
43
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
44
Hellzapoppin 1941,  Unrated)
45
Eric Sevareid's Not So Wild a Dream 1988,  Unrated)
46
Saw 2004,  R)
47
Without Limits 1998,  PG-13)
48
The Man Who Cried 2000,  R)
49
Head Over Heels 2001,  PG-13)
50
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) 1998,  R)
51
Along Came a Spider 2001,  R)
52
Orlando 1993,  PG-13)
53
Yes 2004,  R)
54
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969,  R)
55
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
56
The Time of Your Life 1948,  PG-13)
57
The Farmer's Daughter 1947,  Unrated)
58
The Story of Vernon and Irene Castle 1939,  Unrated)
59
Bug 2006,  R)
60
Sir Henry at Rawlinson End 1980,  Unrated)
61
Wise Blood 1979,  PG)
62
The Van 1977,  R)
63
The MacKintosh Man 1973,  PG)
64
Tammy and the Doctor 1963,  Unrated)
65
Heaven and Earth Magic 1962,  Unrated)
66
Saw III 2006,  R)
67
What the Sun Saw 2006,  Unrated)
68
Saw II 2005,  R)
Saw II
not scary
69
I Saw Mommy Kissing Santa Claus 2001,  Unrated)
70
The Last Time I Saw Paris 1954,  Unrated)
71
I Saw Ben Barka Get Killed (J'ai vu tuer Ben Barka) 2011,  Unrated)
72
Happy Feet 2006,  PG)
73
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
74
Super Mario Bros. - Mario's Movie Madness 2005,  Unrated)
75
Superman 1978,  PG)
76
Superman 2005,  Unrated)
77
Superman Returns 2006,  PG-13)
78
Superman II 1981,  PG)
79
Superman III 1983,  PG)
80
Supergirl 1984,  PG)
81
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments