My Favorite Movies
| Grabthar's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 3 |
Wonder Boys 2000, R) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 6 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 10 |
Office Space 1999, R) |
|
| 11 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 16 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 17 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 21 |
Local Hero 1983, PG) |





















