My Favorite Movies


  gothicfilm's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Apocalypse Now 1979,  R)
3
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
4
Alien 1979,  R)
5
The Shining 1980,  R)
6
The French Connection 1971,  R)
7
The Exorcist 1973,  R)
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
9
The Matrix 1999,  R)
10
Dawn of the Dead 1978,  R)
11
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
12
North by Northwest 1959,  Unrated)
13
The Train 1965,  Unrated)
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
15
Conan the Barbarian 1982,  R)
16
The Blues Brothers 1980,  R)
17
Excalibur 1981,  R)
18
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
19
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
20
Night of the Living Dead 1968,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments