My Favorite Movies


  GothicElf's Rating My Rating
1
The Devil's Rejects 2005,  R)
2
Halloween 1978,  R)
3
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
4
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
5
Halloween - Resurrection 2002,  R)
6
Halloween H2O 1998,  R)
7
Halloween II 1981,  R)
8
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
9
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
10
Halloween 2007,  R)
11
House of 1000 Corpses 2002,  R)
12
Silent Hill 2006,  R)
13
Hellraiser 1987,  R)
14
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
15
Hellraiser - Deader 2004,  R)
16
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
17
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
18
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
19
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
20
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
21
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
22
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
23
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
24
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
25
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
26
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
27
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
28
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
29
Howling IV: The Original Nightmare 1988,  R)
30
Demons 2 - The Nightmare Returns 1986,  R)
31
Alice Cooper: The Nightmare ,  Unrated)
32
StrangeLand 1998,  R)
33
The Incredibles 2004,  PG)
34
Finding Nemo 2003,  G)
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
36
Hitch 2005,  PG-13)
37
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
38
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
39
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
40
Shrek 2 2004,  PG)
41
Donnie Darko 2001,  R)
42
The Notebook 2004,  PG-13)
43
Mean Girls 2004,  PG-13)
44
Saw II 2005,  R)
45
The Longest Yard 2005,  PG-13)
46
Gladiator 2000,  R)
47
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
48
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
49
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
50
Scary Movie 2000,  R)
51
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
52
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
53
50 First Dates 2004,  PG-13)
54
Braveheart 1995,  R)
55
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
56
The Ring 2002,  PG-13)
57
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
58
Fight Club 1999,  R)
59
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
60
Pulp Fiction 1994,  R)
61
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
63
The Matrix 1999,  R)
64
Shrek 2001,  PG)
65
Step Up 2006,  PG-13)
66
The Departed 2006,  R)
67
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
68
Forrest Gump 1994,  PG-13)
69
Grease 1978,  PG)
70
Old School 2003,  R)
71
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
72
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
73
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
74
Office Space 1999,  R)
75
Zoolander 2001,  PG-13)
76
Pretty Woman 1990,  R)
77
Remember the Titans 2000,  PG)
78
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
79
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
80
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
81
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
82
White Chicks 2004,  PG-13)
83
The Boondock Saints 2000,  R)
84
Small Soldiers 1998,  PG-13)
85
Toy Soldiers 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments