My Favorite Movies
| gordon42's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 2 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 3 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 5 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 6 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 7 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 8 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 9 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 10 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 11 |
The Lives of Others 2006, R) |
|
| 12 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Rocket Science 2007, R) |













