Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Goof65's Rating My Rating
1
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
This is like the best movie ever!!!
2
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Definitely one of the best movies ever made.
3
Rocky 1976,  PG)
Rocky
This totally rocks!
4
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
Just as good as the first one.
5
Cars 2006,  G)
Cars
Pixar does it again! I think this is their best work.
6
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
I just HAD to buy it.
7
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
Almost as good as Napoleon! Sweet!
8
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Hilarious! He really knows how to "shake it up!"
9
Spider-Man 2002,  PG-13)
10
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Cool!
11
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
TOTALLY could've been a theatrical movie!
12
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
Cool! I've always loved watching double Dutch on TV.
13
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
14
The Many Adventures of Winnie the Pooh 1977,  G)
The Many Adventures of Winnie the Pooh
Classic!
15
Jimmy Neutron - Boy Genius 2001,  G)
16
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
I rented this, like, 3 times!
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Clearly the best of the prequel trilogy.
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My favorite Star Wars ever!
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments