My Favorite Movies


  goodlloyd's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
best movie ever made
2
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
the best bond movie ever, craig is amazing
3
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
an amazing action movie
4
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
funniest thing since bush came into power
5
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
south park YAY
6
The Rock 1996,  R)
The Rock
easily one of the best films ever made, connery and cage make an awesome team
7
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
more true storie than hollywood movie, and its damn good
8
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
best WWII movie ever made
9
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
amazingly funny a must see
10
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
this takes the first movie and out does it, htis is better,funnier and even more gut wretching than the first
11
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
its austin powers nuff said
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
once again austin powers nuff said
13
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
a brilliant end to a great trilogy
14
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
a brilliant move, and a terrifying vision of what could be our future
15
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
the funniest movie ever to come out of britain
16
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
a hilarious zombie romance film
17
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
scarier and even better than the oringinal, running zombies rule
18
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
brilliant action comedy
19
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear
even better than the first
20
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult
this is just as good as the previous two put together, and is an excellent finish to the trilogy
21
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
one of the best movies ever
22
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
fuck yes
23
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
omfg yes

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments