My Favorite Movies
| GonzoPirate's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 5 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 6 |
The Man Who Cried 2000, R) |
|
| 7 |
The Brave 1997, Unrated) |
|
| 8 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 9 |
Where the Buffalo Roam 1980, R) |
|
| 10 |
Ed Wood 1994, R)
this film inspired me to be a director. unfortunately i soon discovered i had the talent of neither ed wood or tim burton. i love it anyway. it's so great how it's shot in black and white and the ed wood film scenes in it are so like the original! a great little biopic. added bonus is burton and depp. |
|
| 11 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 12 |
Vincent 1982, G) |
|
| 13 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 14 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 15 |
Plan 9 from Outer Space 1956, Unrated) |
|
| 16 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R)
bloody awesome..no pun intended, it was just really good. i'm really glad tim burton made it so dark-the whole story really benefitted from being burtonised-not that it wasn't good before. the songs are amazing too. i'd never seen the musical, only knew the story, so discovering the songs was a real treat. all the cast are great at singing them as i wasn't sure how it was gonna go. i'd never seen laura michelle kelly in anything before and she was fantastic! also hats off to helena bonham carter-she was a perfect mrs lovett! johnny depp made a really good sweeney todd cause you still felt sorry for him despite the fact he was a lil bit evil. i loved it!! |
|
| 17 |
Pineapple Express 2008, R) |
















