My Favorite Movies


  goncaloneto's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Blade Runner 1982,  R)
3
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
4
Stalker 1979,  Unrated)
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
6
The Blair Witch Project 1999,  R)
7
Before Sunrise 1995,  R)
8
In the Mouth of Madness 1994,  R)
9
Wings of Desire 1987,  PG-13)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
The Exorcist 1973,  R)
12
Evil Dead 2 1987,  R)
13
Night of the Living Dead 1968,  R)
14
The Shining 1980,  R)
15
The Departed 2006,  R)
16
The Ninth Gate 1999,  R)
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
18
Apocalypse Now 1979,  R)
19
Blue Velvet 1986,  R)
20
The Matrix 1999,  R)
21
Alien 1979,  R)
22
Fight Club 1999,  R)
23
A Clockwork Orange 1971,  R)
24
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
25
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
26
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
27
American Beauty 1999,  R)
28
Requiem for a Dream 2000,  R)
29
Big Fish 2004,  PG-13)
30
Vanilla Sky 2001,  R)
31
Singles 1992,  PG-13)
32
Memento 2000,  R)
33
Trainspotting 1996,  R)
34
High Fidelity 2000,  R)
35
Almost Famous 2000,  R)
36
Natural Born Killers 1994,  R)
37
Oldboy 2004,  R)
38
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
39
The Silence of the Lambs 1991,  R)
40
Batman Returns 1992,  PG-13)
41
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
42
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
43
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
44
Airplane! 1980,  PG)
45
Total Recall 1990,  R)
46
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
47
Magnolia 1999,  R)
48
Babel 2006,  Unrated)
49
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
50
As Good As It Gets 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments