My Favorite Movies
Give list a short description
| Goldfish81's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Flatliners 1990, R) |
|
| 2 |
Grease 1978, PG) |
|
| 3 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 4 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 5 |
Office Space 1999, R)
I love this movie!! If you have ever worked for a restaurant or in any typical office setting you should like this movie. It is hilarious. I was working for T.G.I. Fridays when it came out and then shortly after was working in a customer service call center. I can completely relate to not having enough pieces of flare and having a case of the Mondays. |
|
| 6 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 8 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 9 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 10 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 11 |
Elf 2003, PG) |
|
| 12 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 13 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Hello Again 1987, PG) |
|
| 15 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 16 |
Fargo 1996, R) |
|
| 17 |
Chaplin 1992, PG-13) |
|
| 18 |
Dogma 1999, R) |
|
| 19 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 20 |
Look Who's Talking 1989, PG-13) |
|
| 21 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 22 |
The Santa Clause 1994, PG) |
|
| 23 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 24 |
Old School 2003, R) |
|
| 25 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 26 |
Blade 1998, R) |
|
| 27 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 28 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 29 |
What About Bob? 1991, PG) |
|
| 30 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 31 |
Gone Baby Gone 2007, R)
This is a great movie. Ben Affleck is actually a very unique and talented director in my opinion. It was terrific and I could not recommend it more. The cast is great. I didn't recognize Ed Harris at first. He reminded me of Viggo Mortensen with all that facial hair. It is a little rough in spots and the language is constant. I also think it makes Boston look kind of scary. No offense to any people from Boston. I realize it is just a movie. :) Heart-wrenching. |
|
| 32 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 34 |
Red 2008, R) |
|
| 35 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 36 |
Dick 1999, PG-13)
I really like this movie and watch it whenever I see it on cable. I am not a big fan of either actress but they pull off the blonde but not as dumb as they act routine very well. A lot of familiar faces in the cast which is always a nice surprise. The writing is clever and funny. Love the ending. Girl Power! lol |
|
| 37 |
The Hangover 2009, R)
Now this movie was terrific. It was hilarious and well made. The music was awesome. The acting and comic timing were perfection. Zach Galifianakis is one of the funniest people I have ever had the joy of seeing on screen. I still think I laughed more at Old School because of Will Ferrell, but this is a close second in the laughs department. I cannot wait until it comes out on DVD so I can watch it again. This is what a comedy is supposed to be, outrageously funny. |




































