Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Goldeo's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
2
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Great cast with excellent acting, good plot with outstanding action scenes with the slight, right mix of humour. Brilliant
3
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Mel Brooks is on form with his scripts once more, Cary Elwes is classically funny. Laugh out loud comedy from start to finish.
4
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
It's voted on of the best comedies ever and I can see why. I can't even begin to describe how funny this film is, you havn't seen it, you havn't lived!
5
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Quality acting and a brilliant script.
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
7
GoodFellas 1990,  R)
8
Shaun of the Dead 2004,  R)
9
The Football Factory 2004,  R)
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments