My Favorite Movies
| gokcanilbay's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 2 |
Memento 2000, R) |
|
| 3 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 6 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 7 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 8 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 9 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 10 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 11 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 12 |
L'Age D'Or 1930, Unrated) |
|
| 13 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 14 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 15 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 16 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 17 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 18 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 19 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 20 |
Chaplin 1992, PG-13) |
|
| 21 |
The Fall 2006, R) |
|
| 22 |
Day & Night 2010, Unrated) |
|
| 23 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 24 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 25 |
Spielzeugland (Toyland) 2007, Unrated) |
























