Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. goddessamz
  2. Amz

these all star Orlando Bloom (i havent seen POTC 2 but it still stars him) plus im guna add other moives that dont star him but i just like them

  goddessamz's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
i could i not i have seen the first so i could at least watch this one wiv suzy
2
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
i thought it was a very good film
3
Elizabethtown 2005,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
Troy 2004,  R)
6
Ned Kelly 2004,  R)
Ned Kelly
its a very odd film but i liked it and it was based on a true story
7
The Princess Diaries 2001,  G)
8
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
9
Boogeyman 2005,  PG-13)
10
Eurotrip 2004,  R)
11
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
12
Becoming Jane 2007,  PG)
13
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
This was a great film, with great actors and actress staring in it. I could watch it all over again.
14
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
I loved it. You can watch this film over and over again. Everything was great. The songs, the dancing, the actors/actresses.
15
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006,  Unrated)
16
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
Just a wonderful, heart touching film. I seen it tonnes of times and I can never get sick of it. The music is just great and catchy. Great acting from Jaya and Preity
17
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman 2007,  Unrated)
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman
I loved it so much. Its a different insight to the Indian world and not like other Bollywood films. Jaya and Rani were great in acting.
18
Main Hoon Na 2004,  G)
Main Hoon Na
I just love it!!! Its very, very good, Sushmita was beautiful and good in this film. Her staring along side SRK was good.
19
Zindaggi Rocks 2006,  Unrated)
Zindaggi Rocks
I love it!!!!
20
Om Shanti Om 2007,  Unrated)
Om Shanti Om
OMG OMG SRK has out did himself in this double role and so did Deepika. This moive is just great love it!!!!

Good to watch it over and over again
21
U, Me Aur Hum 2008,  Unrated)
U, Me Aur Hum
This film is unbelieve. I dont know how Kajol and Ajay did this film. Their acting is super in this film. It must of been hard for them to actually do, as of the story line. But they seem to of done it well. Ajay out did himself on producing and staring. Kajol was beautiful and great as always. A great come back for her as well.
22
Hum Tum 2004,  Unrated)
Hum Tum
This film is a must see film. Its funny, sad and there is romance. Your avarage Bollywood film. Saif Ali and Rani are great as an onscreen couple.
23
Black 2005,  Unrated)
Black
This film is an intense film. A must see. Rani and Amitabh were great. Rani acting to be both blind and deaf was superb. I never seen such great acting from this 2 actors before.
24
My Name Is Khan 2010,  PG-13)
My Name Is Khan
I loved this film. I want to see this film over and over again. It such a heart touching film with a great massage to everyone who watches it. I will recommend this film to all my friends. They should watch this.
25
Aladin 2007,  Unrated)
Aladin
I loved it. Its an addictive film. The music is great, the whole cast worked great. Amitabhji was awesome in this film and the songs he sung were great as well and so was Sanjay, loved his role, loved his outfit as well. What surprised me about Sanjay was that the song at the credits he sung. He has a good voice.
26
Jodhaa Akbar 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments