My Favorite Movies
| goblue's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
Boogie Nights 1997, R)
PT Andersons epic romp about a young man with a "speical gift." The spectacular cast and story lend credibility to a taboo subject, and the humor packs a punch -- equally entertaining and tragic. Also features a ridiculously funky soundtrack. For film buffs, check out Spanish/Russian doc "Soy Cuba" and be amazed at the similarities in camera movement and breathtaking cinematography. |
|
| 4 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 5 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 6 |
Swingers 1996, R) |
|
| 7 |
Better Off Dead 1985, PG) |
|
| 8 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 9 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 10 |
Carlito's Way 1993, R) |










