My Favorite Movies
dont mind the order, after the top...5 or 6
| goblin11782's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
Snatch 2001, R) |
|
| 3 |
300 2007, R) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 6 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 7 |
Crank 2006, R) |
|
| 8 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 9 |
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004, R) |
|
| 10 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 11 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 12 |
Perfect Blue 1997, R) |
|
| 13 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 14 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 15 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 16 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 17 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 18 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 19 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 20 |
Revolver 2005, R)
i thought it was great...it wasn't Snatch...but still very fun to watch...in some ways i can see how this movie can be polarizing...the plot was a little harder to follow but none the less still very entertaining... |
|
| 21 |
Narc 2002, R) |
|
| 22 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 23 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 25 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 26 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 27 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 28 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 30 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 31 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 32 |
Sin City 2005, R) |
|
| 33 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002, R) |
|
| 34 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 36 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 37 |
The Shining 1980, R) |
|
| 38 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 39 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 40 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 41 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 42 |
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles 2003, Unrated) |
|
| 43 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 44 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 45 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 46 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 47 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 48 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 49 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 50 |
Dirty Sanchez: The Movie 2007, R) |
|
| 51 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 52 |
The Crow 1994, R) |
|
| 53 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 54 |
Kung Pow! Enter the Fist 2002, PG-13) |
|
| 55 |
The Adventures of Ford Fairlane 1990, R) |
|
| 56 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 57 |
Aliens 1986, R) |
|
| 58 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 59 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 60 |
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994, R) |
|
| 61 |
District 9 2009, R) |
|
| 62 |
Clerks 1994, R) |
|
| 63 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 64 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 65 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 66 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 67 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 68 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 69 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 70 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 71 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 72 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 73 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 74 |
Office Space 1999, R) |
|
| 75 |
Cabin Fever 2002, R) |
|
| 76 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 77 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 78 |
Slipknot - Disasterpieces 2005, Unrated) |
|
| 79 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 80 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 81 |
Hot Shots! 1991, PG-13) |
|
| 82 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 83 |
Glory 1989, R) |
|
| 84 |
Friday 1995, R) |
|
| 85 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 86 |
Jin-Roh - The Wolf Brigade 1998, R) |
|
| 87 |
Chopper 2000, R) |
|
| 88 |
Legend of the Overfiend (Chôjin densetsu Urotsukidôji) 1989, NC-17) |
|
| 89 |
Akira 1988, R) |
|
| 90 |
Hostel 2006, R) |
|
| 91 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 92 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 93 |
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001, R) |
|
| 94 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 95 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 96 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 97 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 98 |
Waiting 2005, R) |
|
| 99 |
Zack and Miri Make a Porno 2008, R) |
|
| 100 |
How High 2001, R) |
|
| 101 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 102 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985, Unrated) |
|
| 103 |
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000, R) |
|
| 104 |
The New Guy 2002, PG-13) |
|
| 105 |
The Animatrix 2003, Unrated) |
|
| 106 |
Heat 1995, R) |
|
| 107 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 108 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 109 |
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004, R) |
|
| 110 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 111 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 112 |
Walking Tall 2004, PG-13) |
|
| 113 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 114 |
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres 2007, R) |
|
| 115 |
BASEketball 1998, R) |
|
| 116 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 117 |
Hudson Hawk 1991, R) |
|
| 118 |
Behind Enemy Lines 2001, PG-13) |
|
| 119 |
Returner (Ritana) 2002, R) |
|
| 120 |
The Cell 2000, R) |
|
| 121 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 122 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 123 |
Crank 2: High Voltage 2009, R) |
|
| 124 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 125 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 126 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 127 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R) |
|
| 128 |
Ninja Scroll 1986, Unrated) |
|
| 129 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 130 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 131 |
Shoot 'Em Up 2007, R) |
|
| 132 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 133 |
Brick 2006, R) |
|
| 134 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 135 |
Top Secret! 1984, PG) |
|
| 136 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 137 |
Jackass 2.5 2007, R) |
|
| 138 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 139 |
The Game 1997, R) |
|
| 140 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 141 |
Halloween 2007, R) |
|
| 142 |
The Hangover 2009, R) |
|
| 143 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 144 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 145 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 146 |
Bronson 2008, R) |
|
| 147 |
RocketMan (Rocket Man) 1997, PG) |
|
| 148 |
The Fall 2006, R) |
|
| 149 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 150 |
Pineapple Express 2008, R) |
|
| 151 |
Step Brothers 2008, R) |
|
| 152 |
Hank and Mike 2007, R) |
|
| 153 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 154 |
Forgetting Sarah Marshall 2008, R) |
|
| 155 |
Quantum of Solace 2008, PG-13)
no gadgets, no stupid one liners, and no...(ugh!)...hat throwing henchmen...just a really pissed off 007. that's the James Bond i want to see a great mixture between Jason Bourne and Jack Bauer...(i just realized all JB's...weird i wounder if there's something to that???) |
|
| 156 |
Street Kings 2008, R) |
|
| 157 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 158 |
Chocolate 2008, R) |
|
| 159 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 160 |
The Onion Movie 2008, Unrated) |
|
| 161 |
Don't Try This at Home - The Steve-O Video 2006, Unrated) |
|
| 162 |
The Last Boy Scout 1991, R) |
|
| 163 |
3:10 to Yuma 2007, R)
not much to complain about in this remake (this coming from someone who never saw the orangal)...it was a good |
|
| 164 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 165 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 166 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 167 |
Young Guns 1988, R) |
|
| 168 |
The Hurt Locker 2008, R) |
|
| 169 |
Gamer 2009, R) |








































































































































































