Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  GMLR's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Excelent!!!
My favorite movie ever!!
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Wonderful!!!
Still the favorite!!
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Magnificent!!!
An all time favorite!!
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I totally loved it!! Great imagination and very good plots. I loved the girl and the faun. At the end I cried, but it was worth it!!
5
300 2007,  R)
300
Absolutely WONDERFUL!!!
They should make more movies like this!!
Gerry and Michael were awesome!! One of the best movies in history!!
6
Joan of Arc 1999,  Unrated)
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
8
Romeo Must Die 2000,  R)
9
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
10
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
11
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
12
Dragonfly 2002,  PG-13)
Dragonfly
Exciting & absolutely wonderful!!
13
Major Payne 1995,  PG-13)
14
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
It is absolutely beatifulllllllllllll!!
I loved it, two of my most favorite actors doing another movie 2gether!!
This movie shows what true love can really be; and that if it's meant to be, time means everything and nothing.
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
16
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
17
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
18
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
19
Blade II 2002,  R)
Blade II
The best one of all 3!!
20
Children of Men 2006,  R)
21
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Good story and very funny.
22
Daddy Day Care 2003,  PG)
23
The Last of the Mohicans 1992,  R)
24
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
25
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
26
The Punisher 2004,  R)
27
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
28
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Yay Brendan absolutely hillarious!!
29
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
I absolutely luv Brendan Fraser, he is so funny, even in serious movies!!
30
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Jason Statham is awesome in this movie!!
31
Gladiator 2000,  R)
32
Hellboy 2004,  PG-13)
33
The One 2001,  PG-13)
34
Big Daddy 1999,  PG-13)
35
X-Men 2000,  PG-13)
36
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Pretty good.
37
Resident Evil 2002,  R)
38
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
39
King Arthur 2004,  PG-13)
40
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
Still awesomely awesome!!
41
xXx: State of the Union 2005,  R)
xXx: State of the Union
I absolutely LOVE the cars!!
42
Ultraviolet 2006,  PG-13)
43
Van Helsing 2004,  PG-13)
44
Hitch 2005,  PG-13)
45
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
I luv Angelina Jolie!!
46
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
47
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
48
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
49
The Prince and Me 2004,  PG)
50
She's All That 1999,  PG-13)
51
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
YAY BABE!! The last one of them all and I hope it's even better.
52
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
53
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
54
The Replacements 2000,  PG-13)
55
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
It's the best one out of the whole trilogy!!!:P
57
Troy 2004,  R)
58
Léon (The Professional) 1994,  R)
59
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
60
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Awesome movie!! You can watch it a thousand times and everytime you notice something new!!
61
The Neverending Story 1984,  PG)
62
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
It's one of those movies that you enjoy to the maximum!! It was awesome and the special effects were through the roof!! And it also had great humor!! It's one of those movies that we will remember 4ever..I hope! :)
63
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
LOVED TI!! Awesome plot, lots of suspense!
64
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
65
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments