My Favorite Movies


  GmAx17's Rating My Rating
1
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
i love the dialogue: "i will you until the day that i die" when in fact, he's immortal! sweet!
2
Dreamcatcher 2003,  R)
Dreamcatcher
my most favorite movie!!!
3
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
teary-jerker! a big applaud to ruselle crowe!
4
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
so sad =(
5
Windtalkers 2002,  R)
Windtalkers
bravo!!
6
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
sweet...
7
Mulan 1998,  G)
Mulan
girl power!
8
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
nice couple
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
nice...all are united to beat the bad!!
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
this is so exciting! the leads are all small. hehe
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
not so good..but i like the ending
12
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
huhu
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
interesting!
14
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
thrilling
15
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
two thumbs up!
16
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i didn't watch this focusedly...my x kept on annoying me in the moviehouse. but i still cried in the end. hehe

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments