My Favorite Movies


  gmarilena's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I just loved the visual part of this movie but that's not all it has to offer. Great atmosphere, it really makes you want to dream.
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
One of the best movies of its kind, this movie is intense and engaging as very few other movies out there.
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
Scorsese is a real genius, love this movie!!
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
You can't beat the godfather, a real classic.
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
The first time I watched this movie I thought it was a good movie, the second time I realized it was a masterpiece...
6
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
One of the classics of course but there's more to it, watch closer
7
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
One of the best animated movies ever and definitely my favourite so far. It's not just visually stunning, it's not just an almost spiritual experience, it's the state of mind this whole thing manages to put you in. Just great!
8
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Absolutely stunning to watch and a powerful story to keep your interest.
9
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
What a great movie! Amazing story and of course visually stunning!
10
Pi 1998,  R)
Pi
One of Aronofsky's best movies, loved the concept behind a magic number.
11
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Can't get a better line-up than this one...
12
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I love watching this movie, there's something fresh every time I watch...
13
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
DiCaprio is perfect on this one! Good movie!
14
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
This is definitely one of my favorite movies. It's dark, yes, but it doesn't let you feel down for very long. It's funny, smart and it's just a pleasure to watch. Great stuff.
15
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Definitely one of the best and funniest cartoons I have ever watched.
16
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
One of my all-time favourites this movie managed to blow my mind when I was younger and will always hold a special place in my heart.
17
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Simply one of the coolest movies out there.
18
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
I've watched this movie so many times I've lost count, I love it!
19
Snatch 2001,  R)
Snatch
Another cool movie to watch out for.
20
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
One of the most surreal films I have ever watched
21
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Well, I don't know... Is there anything about the Matrix that maybe hasn't been said before? Doubt that. Great movie.
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best of the three, this movie really brings the trilogy together
23
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A great movie by any standards, it's definitely something we have not watched before and probably will never watch again. A true masterpiece.
24
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
This is one of my favorite movies. The acting is amazing, the direction is flawless and the story seems to simply flow on the screen like no other movie before or since. Amazing.
25
Brazil 1985,  R)
Brazil
One of the coolest movies I have ever watched. It managed to amaze me with the original storyline, interesting characters and unique setting.
26
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Great atmosphere and one of the most important questions ever asked. It's definitely a must-see.
27
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
I simply loved this movie from beginning to end! Amazing story, great atmosphere and a few unbelievably powerful scenes.
28
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Dark, and deep this movie manages to do something most superhero movies fail to do: entertain and touch at the same time.
29
Dogville 2003,  R)
30
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
One of my all-time favorites. It's surprising how engaging this movie still is even though I have watched so many times...
31
Ed Wood 1994,  R)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Interesting movie to watch and Jim Carey's best performance to date. The concept of this movie is one I have been going back to since I watched this movie and still find it amazing.
33
K-PAX 2001,  PG-13)
34
Memento 2000,  R)
Memento
This movie is simply unique in every way. A truly unique experience that people will talk about for years to come...
35
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Another classic film that doesn't take itself too seriously
36
Solaris 2002,  PG-13)
37
2046 2004,  R)
2046
Amazing atmosphere, cool soundtrack and an interesting story that drifts between different eras.
38
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Oh I don't know, maybe it was all the Beatles' songs, maybe it was the 60s thing, maybe it was the story, but I just love this movie :)
39
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
One of the best movies I have ever watched, this movie deserves all the attention it gets.
40
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
I have to admit I was never the biggest fan of James Cameron. Somehow his movies never managed to lift me off the ground. But this one has managed to not only lift me off but fly me to a wonderful planet called Pandora. I enjoyed every minute of this movie and not just because of the 3D effects or the beautiful imagery. No, this movie is so much more than that. Its story, basic, yet powerful, is a constant reminder of all those things we don't understand and probably never will. Its plot is also basic and even predictable at times, but still never fails to captivate and move you. This is indeed the best James Cameron film I have ever seen and it's clear he has matured and grown since the days of Titanic. Amazing.
41
Inception 2010,  PG-13)
Inception
A unique film in many respects. It looks carefully crafted, almost perfect in all respects. Script. plot, acting, directing, and more. The whole thing seems flawless. The audience is captivated and is hard to imagine anyone being disappointed after such a treat. Personally, I loved every minute of it.
42
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
Make no mistake, this movie will divide audiences and critics alike. I enjoyed this movie but I had no expectations going into it, one way or the other. Well acted, well directed and well scripted. A masterpiece? Maybe. Only time will tell. All I can say is Martin Scorsese does it again, and this time he takes on a whole different genre. It feels like watching Hitchcock, if Hitchcock lived and worked in the 21st century. It feels like watching a Lynch film, if only those ever made sense. Overall, I cannot speak for everybody, but this kept my interest the whole time and the ending (although not the twist it was supposed to be) really did bring the whole thing together.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments