My Favorite Movies


  1. gmale9000
  2. Graham

Give list a short description

  gmale9000's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
One of the greatest movies of all time.
2
American Beauty 1999,  R)
3
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
3 hours and it feels like 5, but every goddamn second of it is art. Its like watching a painting change for 180 minutes.
4
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Brutal. Beautiful. Brilliant. All things are true of Oldboy. Chan-wook Park is a man to watch to say the least.
5
Duck Soup 1933,  Unrated)
6
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
"Peerless storying-telling" comes to mind. As well as "The Shit" and "Holy-Fucking-Shit-This-Movie-Is-The-Tits." All around incredible. Top notch acting, Killer direction, and one of the best scripts told in the first person I think I've ever seen. Plus it has the one guy from Life Aquatic who sang all the David Bowie in Portuguese in this playing a totally badass (and real!) people who makes Che look like a bitch and a half. I want a Knockout Ned T-Shirt!
7
The African Queen 1952,  Unrated)
8
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
Harvey himself deserved an Oscar.
9
Waking Life 2001,  R)
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Brilliant dark comedy. My god its good.
11
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Doc Holliday: Ultimate Southern Badass
12
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
13
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
14
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Charlie Kaufman is my favorite Hollywood writer today. The man is a goddamn genius.
15
Road to Perdition 2002,  R)
16
Cool Hand Luke 1967,  PG)
17
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
Billy Bob stars, directs, and writes a brilliant film. Mm-rm.
18
Shaun of the Dead 2004,  R)
19
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
This movie was fucking ridiculous. I don't even know what to think. What I do know is that's its brilliant. The ending drifts away into the distance after one of the most intense rides I have ever seen. Jesus Fucking Christ
20
This Is Spinal Tap 1984,  R)
21
Unforgiven 1992,  R)
22
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
This is my Boomstick. Makes me so happy I cry.
23
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
I can never take you seriously, Keanu. Ever. But my god, I love this movie.
24
Them! 1954,  Unrated)
Them!
Best monster movie ever.
25
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
To Have and Have Not
Sexy ass shit.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments