My Favorite Movies


  glowingstar88's Rating My Rating
1
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
Metallica - Some Kind of Monster
My favorite band in the whole world this movie is number 1 on my list of favorite movies
2
Gilda 1946,  PG)
Gilda
This is a great movie and Rita is such an amazing singer and actress
3
Stand by Me 1986,  R)
4
Dazed and Confused 1993,  R)
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
this is one of my favorite movies
6
The Doors 1991,  R)
7
The Man Who Cried 2000,  R)
8
The Lion King 1994,  G)
9
Aladdin 1992,  G)
10
The Jacksons: An American Dream 1992,  Unrated)
11
Across the Universe 2007,  PG-13)
12
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
15
The Outsiders 1983,  PG)
16
The Breakfast Club 1985,  R)
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
18
Cry-Baby 1990,  PG-13)
19
Into the Wild 2007,  R)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Une belle fille comme moi (A Gorgeous Bird Like Me)(Such a Gorgeous Kid Like Me) 1972,  R)
23
The Fifth Element 1997,  PG-13)
24
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
25
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
26
27 Dresses 2008,  PG-13)
27
Love for Rent (Amor en alquiler) 2004,  R)
28
The Last Samurai 2003,  R)
29
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
30
Apocalypse Now 1979,  R)
31
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
32
Wild At Heart 1990,  R)
33
Blow 2001,  R)
34
Jarhead 2005,  R)
35
The Saragossa Manuscript 1965,  Unrated)
36
Clerks 1994,  R)
37
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
38
Jacob's Ladder 1990,  R)
39
Pan's Labyrinth 2006,  R)
40
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
the best freakin film ever!!!
41
Four Rooms 1995,  R)
42
Rocky 1976,  PG)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The best film all around!!!
44
Flyboys 2006,  PG-13)
45
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
46
Wonderland 2003,  R)
47
Beetlejuice 1988,  PG)
48
Brokeback Mountain 2005,  R)
49
Go 1999,  R)
50
Grease 1978,  PG)
51
The Wizard of Oz 1939,  G)
52
The Goonies 1985,  PG)
53
Major Payne 1995,  PG-13)
54
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
55
Boogie Nights 1997,  R)
56
Rock Star 2001,  R)
57
Crash 2005,  R)
58
Identity 2003,  R)
59
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
60
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
61
Iron Jawed Angels 2004,  Unrated)
62
Stargate 1994,  PG-13)
63
Free Willy 1993,  PG)
64
Pretty Woman 1990,  R)
65
The Sweetest Thing 2002,  R)
66
The Ninth Gate 1999,  R)
67
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
68
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
69
Before Night Falls 2001,  R)
70
Chocolat 2000,  PG-13)
71
Benny & Joon 1993,  PG)
72
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
73
From Hell 2001,  R)
74
Private Resort 1985,  R)
75
Schindler's List 1993,  R)
76
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
77
The Gold Rush 1925,  Unrated)
78
The Sound of Music 1965,  G)
79
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
80
My Fair Lady 1964,  G)
81
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
everybody should see this film!!
82
Mary Poppins 1964,  G)
83
Wanted 2008,  R)
Wanted
this movie was great!!!!
84
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
I love the Transformers...literally
85
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
the greatest movie of all time one of my favorites
86
Donnie Brasco 1997,  R)
87
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
This movie was really good!!
88
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
89
The Crow 1994,  R)
The Crow
one of my all-time favorites!!!
90
Casablanca 1942,  PG)
91
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
92
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
93
Sixteen Candles 1984,  PG)
94
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
95
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
I love this movie
96
Pulp Fiction 1994,  R)
97
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
98
Fight Club 1999,  R)
99
The Matrix 1999,  R)
100
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
101
Gladiator 2000,  R)
102
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
103
Top Gun 1986,  PG)
104
The Shawshank Redemption 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments