My Favorite Movies


  glinsvad's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Awesome. No other way to put it. Well, mind-bogglingly awesome. I love the profound psychological aspects, especially how well it portrays the inner workings of the human mind - and let me tell you, it's a scary place. The themes are relevant, the ethical questions to the point and the dilemma is crystal clear: Our memory defines who we are, but sometimes we just want to forget. Fueled by subtle hints, twists and turns this movie will render you astounded and perplexed. Watch it twice, let it sink in - then watch it again!
2
The Departed 2006,  R)
The Departed
Proves that crime does not pay... but it's thrilling to watch nonetheless!
3
Memento 2000,  R)
4
Fight Club 1999,  R)
5
Reservoir Dogs 1992,  R)
6
Gattaca 1997,  PG-13)
7
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
Germans as prison guards - you just know something is going to go awry. Their frightening displays of power really draws you in and forces you to personally relate to primal human nature.
8
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
9
Insomnia 2002,  R)
10
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
11
Last Man Standing 1996,  R)
12
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
13
Taxi Driver 1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments