My Favorite Movies


  1. Glinda
  2. Valerie

Give list a short description

  Glinda's Rating My Rating
1
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
One of my personal faves.
2
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
MASTERPIECE
3
All This, and Heaven Too 1940,  Unrated)
4
The Wizard of Oz 1939,  G)
5
Now, Voyager 1942,  Unrated)
6
Casablanca 1942,  PG)
7
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
This film is more true to the book than the 1934 production. The photography is absolutely stunning and I highly recommend it.
8
The Women 1939,  Unrated)
9
It's a Wonderful Life 1946,  G)
10
Wuthering Heights 1939,  G)
Wuthering Heights
If I had tear ducts this would make me weep.
11
Gunga Din 1939,  Unrated)
12
Oscar 1991,  PG)
Oscar
What a thoroughly enjoyable film. Great dialogue. I can quote it until the sun goes down.
13
Dear Frankie 2004,  PG-13)
14
Notorious 1946,  Unrated)
Notorious
WOW.
15
The Searchers 1956,  Unrated)
16
Finding Neverland 2004,  PG)
17
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
18
The Princess Bride 1987,  PG)
19
Finding Nemo 2003,  G)
20
Jezebel 1938,  Unrated)
21
Gaslight 1944,  Unrated)
22
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
It'll change your life! And if you don't love it, you're dead to me.
23
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
24
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
25
Love Actually 2003,  R)
26
Pride and Prejudice ,  Unrated)
27
Hold Back the Dawn 1941,  Unrated)
Hold Back the Dawn
Fantastic! I think this is one of Boyer's best!
28
Auntie Mame 1958,  Unrated)
29
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
30
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments