My Favorite Movies


  glenpaul21's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
Cool Runnings 1993,  PG)
3
Scent of a Woman 1992,  R)
4
Heat 1995,  R)
5
Rain Man 1988,  R)
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
Face/Off 1997,  R)
8
Erin Brockovich 2000,  R)
9
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
10
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
11
Gladiator 2000,  R)
12
Braveheart 1995,  R)
13
Turner and Hooch 1989,  PG)
14
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
15
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
16
The Green Mile 1999,  R)
17
Walk the Line 2005,  PG-13)
18
Con Air 1997,  R)
19
The Matrix 1999,  R)
20
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
21
Along Came a Spider 2001,  R)
22
Runaway Bride 1999,  PG)
23
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
24
The Three Musketeers 1993,  PG)
25
Rocky 1976,  PG)
26
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
27
Die Hard 1988,  R)
28
Demolition Man 1993,  R)
29
Pulp Fiction 1994,  R)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Ice Age 2002,  PG)
32
The Fugitive 1993,  PG-13)
33
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
34
The Incredibles 2004,  PG)
35
The Last of the Mohicans 1992,  R)
36
Kiss of the Dragon 2001,  R)
37
Take the Lead 2006,  PG-13)
38
Elizabethtown 2005,  PG-13)
39
Lethal Weapon 1987,  R)
40
Wedding Crashers 2005,  R)
41
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
42
Hitch 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments