My Favorite Movies
My movies list encompasses all eras and genres. I own an extensive archive on Dvd and Blu-ray. Every one of them enjoyed numerous times!
| glenner67's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Way Down East 1920, Unrated)
A film by the dramatic G.W. Griffith that was so massive in 1920 - though now it is all but forgotton. Gish plays a young naive country girl who gets herself in a right mess with a dodgy philanderer. The print currently available is like many classic silent movies - crying out for restoration. The DVD available displays awful scratches and emulsion damage. |
|
| 2 |
The Kid 1921, Unrated) |
|
| 3 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated)
The first really effective vampire film. The look of Count Orlok obviously influencing the look of 'Mr Barlow' from Tope Hooper's 1979 television movie 'Salem's Lot'. The film has atmosphere in bucket loads. German silent cinema was unbeatable at this time, rivalling early Hollywood in it's production and cinematic themes. The production of the film was fictionally tributed in 2000 by 'Shadow of the Vampire' starring Willem Dafoe as Orlok and John Malkovich as director, F.W. Murnau. |
|
| 4 |
The Iron Horse 1924, Unrated) |
|
| 5 |
The Lost World 1925, Unrated) |
|
| 6 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 7 |
Phantom Of The Opera 1925, Unrated) |
|
| 8 |
Battleship Potemkin 1925, Unrated) |
|
| 9 |
Flesh and the Devil 1926, Unrated) |
|
| 10 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 11 |
The General 1926, Unrated) |
|
| 12 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 13 |
The Jazz Singer 1927, Unrated) |
|
| 14 |
Pandora's Box 1929, Unrated) |
|
| 15 |
Anna Christie 1930, Unrated) |
|
| 16 |
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930, Unrated) |
|
| 17 |
All Quiet on the Western Front 1930, Unrated) |
|
| 18 |
The Big Trail 1930, Unrated) |
|
| 19 |
City Lights 1931, G) |
|
| 20 |
Dracula 1931, Unrated) |
|
| 21 |
The Public Enemy 1931, Unrated) |
|
| 22 |
M 1931, Unrated) |
|
| 23 |
The Miracle Woman 1931, Unrated) |
|
| 24 |
Platinum Blonde 1931, Unrated) |
|
| 25 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 26 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 27 |
Grand Hotel 1932, Unrated) |
|
| 28 |
Blonde Venus 1932, Unrated) |
|
| 29 |
The Mummy 1932, Unrated) |
|
| 30 |
42nd Street 1933, Unrated) |
|
| 31 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 32 |
I'm No Angel 1933, Unrated) |
|
| 33 |
The Invisible Man 1933, Unrated) |
|
| 34 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 35 |
The Thin Man 1934, Unrated) |
|
| 36 |
Of Human Bondage 1934, Unrated) |
|
| 37 |
Belle of the Nineties 1934, Unrated) |
|
| 38 |
The Bride of Frankenstein 1935, Unrated) |
|
| 39 |
Mutiny on the Bounty 1935, Unrated) |
|
| 40 |
Lost Horizon 1937, Unrated) |
|
| 41 |
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937, Unrated) |
|
| 42 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 43 |
The Adventures of Robin Hood 1938, PG) |
|
| 44 |
Wuthering Heights 1939, G) |
|
| 45 |
Dark Victory 1939, Unrated) |
|
| 46 |
Ninotchka 1939, R) |
|
| 47 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 48 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 49 |
The Roaring Twenties 1939, Unrated) |
|
| 50 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 51 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 52 |
Pinocchio 1940, G) |
|
| 53 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 54 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 55 |
The Letter 1940, Unrated) |
|
| 56 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 57 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 58 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 59 |
The Wolf Man 1941, Unrated) |
|
| 60 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 61 |
Woman of the Year 1942, Unrated) |
|
| 62 |
Mrs. Miniver 1942, Unrated) |
|
| 63 |
Bambi 1942, G) |
|
| 64 |
Now, Voyager 1942, Unrated) |
|
| 65 |
Went the Day Well? 1942, Unrated)
A shockingly realistic, though obviously propaganda-driven British film from 1942. Made during the middle of the Second World War, by an Italian director, the idylic 'jolly hockeysticks' vision of the home counties in England during wartime is given a shake-up as Nazis infiltrate an English villiage. It's up to the villagers to fight off the hun before the army arrive, and as the film progresses many characters that you grow to know get picked off in the most gratuitous manner by the invaders. Obviously meant to frighten the British public into being alert around others, it must have actually terrified them, as not much British cinema from this era has ever shown such brutality onscreen. |
|
| 66 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 67 |
In Which We Serve 1942, Unrated) |
|
| 68 |
The Life and Death of Colonel Blimp 1943, Unrated) |
|
| 69 |
Lifeboat 1944, Unrated) |
|
| 70 |
Hail the Conquering Hero 1944, Unrated) |
|
| 71 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 72 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 73 |
To Have and Have Not 1944, Unrated) |
|
| 74 |
Meet Me In St. Louis 1944, Unrated) |
|
| 75 |
A Tree Grows in Brooklyn 1945, PG) |
|
| 76 |
Anchors Aweigh 1945, Unrated) |
|
| 77 |
Mildred Pierce 1945, Unrated) |
|
| 78 |
Roma, cittŕ aperta (Open City) 1945, Unrated) |
|
| 79 |
The Lost Weekend 1945, Unrated) |
|
| 80 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 81 |
Leave Her to Heaven 1946, Unrated) |
|
| 82 |
Gilda 1946, PG) |
|
| 83 |
The Postman Always Rings Twice 1946, Unrated) |
|
| 84 |
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946, PG) |
|
| 85 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 86 |
My Darling Clementine 1946, G) |
|
| 87 |
Odd Man Out 1947, Unrated) |
|
| 88 |
Black Narcissus 1947, Unrated) |
|
| 89 |
Gentleman's Agreement 1947, PG) |
|
| 90 |
A Letter to Three Wives 1949, Unrated) |
|
| 91 |
White Heat 1949, Unrated) |
|
| 92 |
All the King's Men 1949, Unrated) |
|
| 93 |
Adam's Rib 1949, Unrated) |
|
| 94 |
On the Town 1949, Unrated) |
|
| 95 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 96 |
Orphée (Orpheus) 1950, Unrated) |
|
| 97 |
The Damned Don't Cry 1950, Unrated) |
|
| 98 |
The Asphalt Jungle 1950, Unrated) |
|
| 99 |
Father of the Bride 1950, Unrated) |
|
| 100 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 101 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 102 |
The Thing from Another World 1951, Unrated) |
|
| 103 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 104 |
Alice in Wonderland 1951, G) |
|
| 105 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 106 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 107 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 108 |
Peter Pan 1953, G) |
|
| 109 |
Shane 1953, Unrated) |
|
| 110 |
Gentlemen Prefer Blondes 1953, Unrated) |
|
| 111 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 112 |
Creature from the Black Lagoon 1954, Unrated) |
|
| 113 |
Johnny Guitar 1954, PG) |
|
| 114 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 115 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 116 |
Journey to Italy (Viaggio in Italia) (Strangers) (The Lonely Woman) 1953, Unrated) |
|
| 117 |
Diabolique (Les Diaboliques) 1954, Unrated) |
|
| 118 |
Marty 1955, Unrated) |
|
| 119 |
Lady and the Tramp 1955, G) |
|
| 120 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 121 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 122 |
The Ladykillers 1955, Unrated) |
|
| 123 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 124 |
Forbidden Planet 1956, G) |
|
| 125 |
The Man Who Knew Too Much 1956, PG) |
|
| 126 |
...And God Created Woman 1956, PG) |
|
| 127 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 128 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 129 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 130 |
A Night to Remember 1958, Unrated) |
|
| 131 |
Cat on a Hot Tin Roof 1958, Unrated) |
|
| 132 |
Sleeping Beauty 1959, G) |
|
| 133 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 134 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 135 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 136 |
Plein soleil (Purple Noon) (Blazing Sun) (Full Sun) (Lust for Evil) 1960, PG-13) |
|
| 137 |
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 138 |
The Time Machine 1960, G) |
|
| 139 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 140 |
Psycho 1960, R) |
|
| 141 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 142 |
The Misfits 1961, Unrated) |
|
| 143 |
Whistle Down the Wind 1962, Unrated) |
|
| 144 |
Victim 1962, Unrated) |
|
| 145 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 146 |
Judgment at Nuremberg 1961, Unrated) |
|
| 147 |
The Innocents 1961, Unrated) |
|
| 148 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 149 |
Cape Fear 1962, Unrated) |
|
| 150 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 151 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 152 |
The Manchurian Candidate 1962, PG-13) |
|
| 153 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 154 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 155 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 156 |
Days of Wine and Roses 1962, Unrated) |
|
| 157 |
The Leopard 1963, PG) |
|
| 158 |
Hud 1963, Unrated) |
|
| 159 |
The Haunting 1963, G) |
|
| 160 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 161 |
Le Mépris (Contempt) 1963, PG) |
|
| 162 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 163 |
The Night of the Iguana 1964, Unrated) |
|
| 164 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 165 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 166 |
Cat Ballou 1965, Unrated) |
|
| 167 |
Thunderball 1965, PG) |
|
| 168 |
The Flight of the Phoenix 1965, Unrated) |
|
| 169 |
Doctor Zhivago 1965, PG-13) |
|
| 170 |
Alfie 1966, PG) |
|
| 171 |
Georgy Girl 1966, Unrated) |
|
| 172 |
One Million Years B.C. 1966, R) |
|
| 173 |
A Man for All Seasons 1966, G) |
|
| 174 |
The Family Way 1966, Unrated) |
|
| 175 |
Blow-Up 1966, Unrated) |
|
| 176 |
The Fearless Vampire Killers 1967, Unrated) |
|
| 177 |
Belle de Jour 1967, R) |
|
| 178 |
Barefoot in the Park 1967, G) |
|
| 179 |
You Only Live Twice 1967, PG) |
|
| 180 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 181 |
The Jungle Book 1967, G) |
|
| 182 |
Wait Until Dark 1967, Unrated) |
|
| 183 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 184 |
Poor Cow 1968, Unrated) |
|
| 185 |
In Cold Blood 1967, R) |
|
| 186 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 187 |
The Anniversary 1968, Unrated) |
|
| 188 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 189 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 190 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 191 |
The Swimmer 1968, PG) |
|
| 192 |
Targets 1968, R) |
|
| 193 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 194 |
The Thomas Crown Affair 1968, R) |
|
| 195 |
Funny Girl 1968, G) |
|
| 196 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 197 |
The Lion in Winter 1968, PG) |
|
| 198 |
If.... 1968, R) |
|
| 199 |
The Killing of Sister George 1968, R) |
|
| 200 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 201 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 202 |
The Italian Job 1969, PG) |
|
| 203 |
Myra Breckinridge 1970, R) |
|
| 204 |
Performance 1970, R) |
|
| 205 |
Five Easy Pieces 1970, R) |
|
| 206 |
Ryan's Daughter 1970, R) |
|
| 207 |
Little Big Man 1970, PG) |
|
| 208 |
Love Story 1970, PG) |
|
| 209 |
THX 1138 1971, PG) |
|
| 210 |
Punishment Park 1971, R) |
|
| 211 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 212 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 213 |
Play Misty for Me 1971, R) |
|
| 214 |
Diamonds Are Forever 1971, PG) |
|
| 215 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 216 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 217 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 218 |
What's Up, Doc? 1972, G) |
|
| 219 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 220 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 221 |
The Candidate 1972, PG) |
|
| 222 |
Deliverance 1972, R) |
|
| 223 |
Live and Let Die 1973, PG) |
|
| 224 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 225 |
Serpico 1973, R) |
|
| 226 |
Don't Look Now 1973, R) |
|
| 227 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 228 |
The Sugarland Express 1974, PG) |
|
| 229 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 230 |
The Parallax View 1974, R) |
|
| 231 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 232 |
A Woman Under the Influence 1974, R) |
|
| 233 |
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974, PG) |
|
| 234 |
The Stepford Wives 1975, PG) |
|
| 235 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13) |
|
| 236 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 237 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG) |
|
| 238 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 239 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 240 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 241 |
The Killing of a Chinese Bookie 1976, R) |
|
| 242 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 243 |
Marathon Man 1976, R) |
|
| 244 |
Carrie 1976, R) |
|
| 245 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 246 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 247 |
The Spy Who Loved Me 1977, PG) |
|
| 248 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 249 |
Grease 1978, PG) |
|
| 250 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 251 |
The Boys from Brazil 1978, R) |
|
| 252 |
Days of Heaven 1978, PG) |
|
| 253 |
Halloween 1978, R) |
|
| 254 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 255 |
Superman 1978, PG) |
|
| 256 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 257 |
The China Syndrome 1979, PG) |
|
| 258 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 259 |
Alien 1979, R) |
|
| 260 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 261 |
The Shining 1980, R) |
|
| 262 |
Ordinary People 1980, R) |
|
| 263 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 264 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 265 |
Cutter's Way 1981, R) |
|
| 266 |
Chariots of Fire 1981, PG) |
|
| 267 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 268 |
For Your Eyes Only 1981, PG) |
|
| 269 |
Gallipoli 1981, PG) |
|
| 270 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 271 |
On Golden Pond 1981, PG) |
|
| 272 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 273 |
TRON 1982, PG) |
|
| 274 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 275 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 276 |
Octopussy 1983, PG) |
|
| 277 |
Risky Business 1983, R) |
|
| 278 |
Repo Man 1984, R) |
|
| 279 |
Paris, Texas 1983, R) |
|
| 280 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 281 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 282 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 283 |
Witness 1985, R) |
|
| 284 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 285 |
Come and See (Idi i smotri) 1985, Unrated) |
|
| 286 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 287 |
Matador 1986, NC-17) |
|
| 288 |
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986, Unrated) |
|
| 289 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 290 |
Aliens 1986, R) |
|
| 291 |
Law of Desire 1986, NC-17) |
|
| 292 |
Wall Street 1987, R) |
|
| 293 |
The Accused 1988, R) |
|
| 294 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 295 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 296 |
Dead Calm 1989, R) |
|
| 297 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 298 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 299 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 300 |
Last Exit to Brooklyn 1990, R) |
|
| 301 |
Longtime Companion 1990, R) |
|
| 302 |
Nikita (La Femme Nikita) 1990, R) |
|
| 303 |
Postcards from the Edge 1990, R) |
|
| 304 |
The Grifters 1990, R) |
|
| 305 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 306 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 307 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 308 |
My Own Private Idaho 1991, R) |
|
| 309 |
Bugsy 1991, R) |
|
| 310 |
The Player 1992, R) |
|
| 311 |
Alien3 1992, R) |
|
| 312 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 313 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 314 |
Romper Stomper 1993, NC-17) |
|
| 315 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 316 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 317 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 318 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 319 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 320 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 321 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994, R) |
|
| 322 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 323 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 324 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 325 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 326 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 327 |
Heat 1995, R) |
|
| 328 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 329 |
Fargo 1996, R) |
|
| 330 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 331 |
The Mirror Has Two Faces 1996, PG-13) |
|
| 332 |
Contact 1997, PG) |
|
| 333 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 334 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 335 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 336 |
Tomorrow Never Dies 1997, PG-13) |
|
| 337 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 338 |
Gods and Monsters 1998, R) |
|
| 339 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 340 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 341 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 342 |
Halloween H2O 1998, R) |
|
| 343 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 344 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 345 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 346 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 347 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 348 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 349 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 350 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 351 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 352 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 353 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 354 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 355 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 356 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 357 |
Shadow of the Vampire 2000, R) |
|
| 358 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 359 |
Together (Tillsammans) 2000, R) |
|
| 360 |
Thirteen Days 2000, PG-13) |
|
| 361 |
Traffic 2000, R) |
|
| 362 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 363 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 364 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 365 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 366 |
Gosford Park 2001, R) |
|
| 367 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 368 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 369 |
Igby Goes Down 2002, R) |
|
| 370 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 371 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 372 |
Far From Heaven 2002, PG-13) |
|
| 373 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 374 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 375 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 376 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 377 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 378 |
The Saddest Music in the World 2003, R) |
|
| 379 |
Garden State 2004, R) |
|
| 380 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 381 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 382 |
The Door in the Floor 2004, R) |
|
| 383 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 384 |
Sideways 2004, R) |
|
| 385 |
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004, PG)
A film for the fan boys. A visual homage to all that was good in old Hollywood using CGI. The observant will notice many Flash Gordon serial and original King Kong references, aswell as those to Capra's 'Lost Horizon'. There's also homages to more recent films such as Star Wars, Indiana Jones and the animated modern classic 'The Iron Giant'. |
|
| 386 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 387 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 388 |
Closer 2004, R) |
|
| 389 |
Brick 2006, R) |
|
| 390 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 391 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 392 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 393 |
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006, R) |
|
| 394 |
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005, R) |
|
| 395 |
Good Night, And Good Luck 2005, PG) |
|
| 396 |
Capote 2005, R) |
|
| 397 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 398 |
Munich 2005, R) |
|
| 399 |
The New World 2005, PG-13) |
|
| 400 |
Volver 2006, R) |
|
| 401 |
United 93 2006, R) |
|
| 402 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
Del Torro's beautifully made film that balances fantasy with harsh realism. The CGI doesn't dominate the story, with each character and plotline being given time to develop around the stunning visuals. Ivana Baquero as the child Ofelia, steals the movie with her touching, innocent portrayal of a little girl emotionally isolated in the Spanish hills of 1944. Sergi López as General Vidal plays menace at the right level without ever becoming a pantomime villian. A fantasy movie that is definately not for children. |
|
| 403 |
Monster House 2006, PG) |
|
| 404 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 405 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 406 |
The Savages 2007, R) |
|
| 407 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 408 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 409 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 410 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007, R) |
|
| 411 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 412 |
Lions for Lambs 2007, R) |
|
| 413 |
Cloverfield 2008, PG-13) |






















































































































































































































































































































































































































TillyTellines posted 3 years ago
super fantastico...fablass collection!