My Favorite Movies
Movies I have seen in 2008.
| GJDWriter's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 2 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 3 |
Strangers on a Train 1951, PG)Just saw it tonight 5/24/08 on PBS. Masterful! Bruno rivals Norman. |
|
| 4 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 5 |
The Country Girl 1954, Unrated) |
|
| 6 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 7 |
Leatherheads 2008, PG-13) |
|
| 8 |
The Great Debaters 2007, PG-13) |
|
| 9 |
Smart People 2008, R)
A solid well acted movie. Funny comments/situations from the entire cast. Dennis Quaid is quite believable as a self-absorbed, burnt-out college professor. |
|
| 10 |
Live and Let Die 1973, PG) |
|
| 11 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 12 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 13 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 14 |
3:10 to Yuma 1957, Unrated) |
|
| 15 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 16 |
The Departed 2006, R) |
|
| 17 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 18 |
The Good Shepherd 2006, R) |
|
| 19 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 20 |
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming 1966, Unrated) |
|
| 21 |
One, Two, Three 1961, Unrated) |
|
| 22 |
Flesh And Bone 1993, R) |
|
| 23 |
Deceived 2002, Unrated) |
|
| 24 |
Red Heat 1988, R) |
|
| 25 |
Desperate Measures 1998, R) |
|
| 26 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 27 |
Music Within 2007, R) |
|
| 28 |
Crazy Heart 2009, R) |
|
| 29 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 31 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 32 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 33 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 34 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 35 |
Park Row 1952, Unrated) |
|
| 36 |
A Shot in the Dark 1964, PG) |
|
| 37 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 38 |
The Night of the Iguana 1964, Unrated) |
|
| 39 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 40 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 41 |
Anatomy of a Murder 1959, G) |
|
| 42 |
I Walk Alone 1948, Unrated) |
|
| 43 |
Scent of a Woman 1992, R) |









































