Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  gjbk82's Rating My Rating
1
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijû sôkôgeki) 2001,  Unrated)
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijû sôkôgeki)
Best Godzilla suit of all time
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
3
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla) 2000,  Unrated)
4
The Blues Brothers 1980,  R)
5
King Kong 2005,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
King Kong vs. Godzilla
Woha man give the movie a chance it rocks mabey you just don't want to kong lose
8
Godzilla 2000 2000,  PG)
Godzilla 2000
Not the best Godzilla movie but still a rip roaring good time watching this one
9
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
10
Beast Wars - Transformers 2002,  Unrated)
11
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) 1984,  PG)
12
Godzilla Vs. Destroyah 1995,  Unrated)
Godzilla Vs. Destroyah
I saw this for the first time at the age of 5 and cried when Godzilla died but in the end Godzilla jr came back to life to continue his fathers tradition of destruction
13
Godzilla Vs. Biollante 1989,  PG)
14
Godzilla - Tokyo S.O.S. 2004,  PG)
15
Godzilla Vs Mechagodzilla II (Gojira VS Mekagojira) 1993,  PG)
16
Son of Godzilla 1967,  PG)
17
Godzilla Vs. Monster Zero 1965,  G)
18
Godzilla Vs Hedorah (Gojira tai Hedorâ) (Godzilla vs. the Smog Monster) 1971,  PG)
19
Godzilla vs. Megaguirus (Gojira tai Megagirasu: Jî shômetsu sakusen) 2000,  Unrated)
20
Godzilla Against Mechagodzilla (Gojira tai Mekagojira) 2002,  PG)
21
Godzilla vs. the Sea Monster 1966,  PG)
22
Godzilla Vs Gigan 1972 1977,  PG)
23
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974 1974,  PG)
24
Godzilla and Other Movie Monsters 1998,  Unrated)
25
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) 1964,  G)
26
Godzilla, King of the Monsters! 1956,  Unrated)
27
Godzilla vs. King Ghidorah (Gojira tai Kingu Gidorâ) 2003,  Unrated)
28
Godzilla vs. Megalon 1973,  G)
29
Godzilla and Mothra: The Battle for Earth (Gojira tai Mosura) 1992,  Unrated)
30
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) 1965,  G)
31
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster) 1955,  Unrated)
32
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
33
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
37
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Amazing to think i did'nt wanna see this at first
38
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
42
Kingukongu no gyakushu (King Kong Escapes)(The Revenge of King Kong) 1967,  G)
43
King Kong 1933,  Unrated)
44
King Kong 1976,  PG)
45
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
46
Spider-Man 2002,  PG-13)
47
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
48
Caddyshack 1980,  R)
49
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Classic
50
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Hilarious
51
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Who dosen't like dinosaurs running around eating people and crap come on
52
Jurassic Park IV ,  Unrated)
53
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
I liked it but the fact that t-rex gets killed kinda pissed me off they shouldv'e had them being chased by t-rex then getting away then stumbleing upon spinio and continue the cycle for a big battle at the end rather than t-rex getting killed cheaply but overal i loved it
54
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
55
Men in Black 1997,  PG-13)
56
Men in Black II 2002,  PG-13)
57
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Hilarious
58
Monsters, Inc. 2001,  G)
59
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
better than i thought
60
Remember the Titans 2000,  PG)
61
Rocky 1976,  PG)
62
Rocky II 1979,  PG)
63
Rocky III 1982,  PG)
64
Rocky IV 1985,  PG)
65
Spaceballs 1987,  PG)
66
Wayne's World 1992,  PG-13)
67
Furankenshutain tai chitei kaijû Baragon (Frankenstein Conquers the World) 1964,  Unrated)
68
Gamera tai uchu kaijû Bairasu (Destroy All Planets) (Gamera vs. Viras) 1968,  Unrated)
69
Gamera tai daiakuju Giron (Attack of the Monsters)(Gamera vs. Guiron) 1969,  Unrated)
70
Gamera: Chiisaki yusha-tachi (Gamera the Brave) 2006,  Unrated)
71
Gamera tai Shinkai kaijû Jigura (Gamera vs. Zigra) 1971,  Unrated)
72
Gamera tai Daimaju Jaiga (Gamera vs. Jiger)(Monsters Invade Expo '70) 1970,  Unrated)
73
Daikaijû kuchu kessan: Gamera tai Gyaosu (Gamera vs. Gyaos)(Return of the Giant Monsters) 1967,  Unrated)
74
Daikaijû kessen: Gamera tai Barugon (Gamera vs. Barugon)(War of the Monsters) ,  Unrated)
75
Uchu kaijû Gamera (Super Monster) 1980,  Unrated)
76
Gamera 2: Assault of the Legion (Gamera 2: Region shurai) 1996,  Unrated)
77
Gamera: Guardian of the Universe 1995,  Unrated)
78
Gamera 3: Revenge of Iris 1999,  Unrated)
79
Bambi Meets Godzilla 1969,  Unrated)
80
Ultraman 2004,  Unrated)
81
Ultraman Tiga, Vol. 2: Fugitive From Beyond 2004,  Unrated)
82
Ultraman Gaia - The Battle in Hyperspace 1998,  Unrated)
83
Rodan 1956,  Unrated)
84
Mosura 3: Kingu Gidora raishu (Rebirth of Mothra III) 1998,  Unrated)
85
Mosura 2: Kaitei kessan (Rebirth of Mothra II) 1997,  Unrated)
86
Mosura (Rebirth of Mothra) 1996,  Unrated)
87
Mosura (Mothra) 1961,  Unrated)
88
Furankenshutain no kaijû: Sanda tai Gaira (The War of the Gargantuas) 1966,  G)
89
Taekoesu Yonggary (Yongary, Monster from the Deep) (Great Monster Yongkari) 1967,  PG)
90
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
91
Spongebob Squarepants - The Seascape Capers 2004,  G)
92
Spongebob Squarepants - Where's Gary? 2005,  Unrated)
93
SpongeBob Squarepants - Christmas 2003,  Unrated)
94
Rugrats in Paris - The Movie 2000,  G)
95
Rugrats Go Wild 2003,  PG)
96
The Rugrats Movie 1998,  G)
97
Rugrats Tales From The Crib: Snow White 2005,  Unrated)
98
Gojira 1954,  Unrated)
Gojira
The most powerful most moving most purposeful Godzilla movie and the first of them all
99
Godzilla 1998,  PG-13)
Godzilla
OK
100
School of Rock 2003,  PG-13)
101
Spiderman 1990,  Unrated)
102
X-Men 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments