My Favorite Movies


  gizmo20001us's Rating My Rating
1
Dune 2002,  Unrated)
Dune
I like the origanal first one, and the novels
2
Dune 1984,  PG-13)
Dune
I love this movie truly a Gene Rodenbarry triump..Good Vs Evil
3
Blade 1998,  R)
Blade
Wesly Snipes, sheer action packed good vs evil
4
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
This is second best love story in the World compared to Sleepless In Seatle, shows that love has no boundries.True love Rules!!!
5
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Best, true romantic, story of all time....love watching it over.
6
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Dreams of simplicity.....
7
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
All time best movie I can watch a sheer triump of true love at it's Best Tom Hanks And Meg Ryan...I can watch this over and over....
8
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
I love this movie" Meg Ryan. Tom Hanks together again, vs Sleepless In Seatle best all time movie.
9
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
Message in a Bottle
Truly a heart touching poet who findes love with a sad ending..
10
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
I so loved this movie, Kevin Kostner did a great job showing exactly what the coast guard divers due day in and out...trully inspirational.
11
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
I love this movie.....
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Well profound triump, the graphics are amazing, the plot from the beginning to the end in all 3....Truly a well loved movie good vs evil watched by many fans, filmed in Green Land , and many areas of the World.
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Love this epic adventour
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I have all 3 of these, the graphics and places this story was filmed is most elegant, and beautifuly done.
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Based on the Novel, the author has such a great imagination that is keen on action and thiller, it just sucks you in to keep reading what happens next. Cant wait to see the next one.
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I love the novels and the movies, Based on the book.
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
20
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
21
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
A must see if you been into Transformers like me sense I was a kid;) and the romance story

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments