Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. gizemb
  2. Gizem

Give list a short description

  gizemb's Rating My Rating
1
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) 2006,  Unrated)
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel)
Cute and merciless.
2
Solino 2002,  Unrated)
Solino
Director's best.
3
Anatomy of a Murder 1959,  G)
4
2 Days in Paris 2007,  R)
2 Days in Paris
Beautiful movie on an ordinarily fun relationship. Absolutely worths watching.
5
Babel 2006,  R)
Babel
Nice screenplay, thought-provoking movie.
6
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
Im Juli. (In July)
Awesome road trip by Fatih Ak?n; his last film before he changed his genre (in which he was at least equally successful).
7
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side)
Nice one.
8
Climates (Iklimler) (The Climate) 2006,  Unrated)
9
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Touching.
10
You've Got Mail 1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments