My Favorite Movies


  giuantcav's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Well done, even though the book it's better!
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Simply the best!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LOTR for president!!
9
Step Up 2006,  PG-13)
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
11
Saw III 2006,  R)
12
Saw II 2005,  R)
Saw II
See it!! And the one and the third too!!! sooo scary, but well done!! *_*
13
Saw 2004,  R)
14
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
I really liked the music and the love story, against all the barricades of personalities, of races, of tastes...
15
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
16
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
LOOOVE!!! one of my favourite film!!! Kate Hudson is simply amazing!! and Matthew McCounaghey is really realy REALLY HOT!! *_*!!!!!!
17
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Toooooooooooo lovely and cute...funny too!
18
Finding Neverland 2004,  PG)
19
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Oh, this is one of my fav movies...i really like this couple too!!!
20
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
Very very romantic!! and a very very sweet comedy!!!!!!!! I really like Fiennes, he's a real talented actor!!!
21
Shrek 2001,  PG)
22
Shrek the Third 2007,  PG)
23
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I LOOOVE Shrek and all the others charaters!!!! I want to see the third episode of the saga right now!
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Well...dunn what i can say about this....FAV MOVIE EVER!
27
Dreamgirls 2006,  PG-13)
28
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
29
The Lake House 2006,  PG)
30
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
31
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
32
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
33
Il Mio Migliore Nemico 2006,  Unrated)
34
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
35
The Last Kiss 2006,  R)
36
Thank You For Smoking 2005,  R)
37
Domino 2005,  R)
38
Pride and Prejudice 2005,  PG)
39
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
40
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
41
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
'You better lose yourself in the music, the moment you own it you better never let it go'...sooo true!
42
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Simply the greater!!!!
43
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Oh I've finally seen this too!! Really really good!! Especially for the soundtrack... led zeppelin & AcDc...mmh! *.* Love it!
44
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I've seen it just yesterday....Tim burton is a genius!! and I really liked Violet and veruca, the two little girls!
45
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
46
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
47
Match Point 2005,  R)
Match Point
one of the best i've ever seen!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments