Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. giselleo
  2. giselle

My favorite movies...movies that made me laugh, cry, or just became memorable to me...i will also add some of the shittiest movies ever because they are, also, memorable.

  giselleo's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
amazing!
3
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
how can u NOT wanna watch this?!
4
Shakespeare in Love 1998,  R)
5
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
Wedding Crashers 2005,  R)
8
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
9
Waiting 2005,  R)
Waiting
DANE COOK!!! AHHHH!!
10
Prozac Nation 2005,  R)
11
The Crow 1994,  R)
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
almost as amazing as the book
13
The Incredibles 2004,  PG)
14
Son of the Bride ,  R)
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
17
The Pianist 2002,  R)
18
Chicken Little 2005,  G)
19
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
this movie is by far one of the best ever.
20
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
The Original Kings of Comedy
...to get some milk and cookies. comedy classic...love it
21
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
I LOVE IT!
22
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
this movie is near perfect. its scary, psychologically interesting and hillarious all at the same time. no one should miss this amazing movie!
23
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
this movie is so excellent!!
24
Una Película de Huevos 2006,  Unrated)
Una Película de Huevos
so funny!!!
25
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
this movie is excellent!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments