My Favorite Movies


  girlybat's Rating My Rating
1
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Best. Movie. Ever.
2
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Brilliant in every respect. It never gets old. The perfect movie!
3
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
visually stunning at times and seriously painful to watch at others. though the plot took a while to build, it was sooooo worth it. you better have a hanky at the end, if you see it with me anyway.
4
Mary and Max 2009,  Unrated)
Mary and Max
exceptional in every way. one of the best films i've ever seen.
5
Blow Out 1981,  R)
Blow Out
One of my all time favorites. Dark and dramatic, and political without being boring. This is by far my favorite Travolta movie. Lithgow is wonderful--he plays the villain so well.
6
Soylent Green 1973,  PG)
Soylent Green
oh, Saul. =(
7
Reefer Madness - The Movie Musical 2004,  R)
Reefer Madness - The Movie Musical
spectacular in every respect! every element and every second in this film was perfect! top notch acting and singing (Alan Cumming is incredible! and now i know why everyone thinks Kristin Bell is so hot--she is--and she can sing too!), choreography, costumes, cinematography-- WOW! an instant favorite and a MUST BUY!
8
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
"Come back to me."
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Incredible epic! One of the best movies I've ever seen. Drama, love, action, adventure... what more could one want in a movie? A must see!
10
Fearless 1993,  R)
Fearless
One of my all time favorite movies. I can watch it again and again. Extremely moving. Bridges is brilliant. Perez is good and I don't much care for her. The plane crash scene is the best I've ever seen in any movie. A must see!
11
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Very entertaining. Great cast! Lily Tomlin was so funny--and it was good to see her in something again. This reminded me a lot of Roadside Prophets, only funnier. Recommended.
12
Sin City 2005,  R)
Sin City
Freakin' awesome! Ultra-violent, but great stories and great characters. I loved this movie so much. So glad to have seen it on the big screen.
13
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
A classic! Never thought I'd refer to something so gross as being this awesome, but it is!!! Love it!
14
Office Space 1999,  R)
Office Space
If only Peter's hypnotherapist didn't croak. I need a session. Freaking hilarious movie. One of the best!!!
15
Fall 1997,  Unrated)
Fall
I love this movie! Yes, the plot is a bit contrived, and Decadenet isn't the best actress, but the poetry is absolutely orgasmic and for that I will forgive Eric Schaeffer anything. He is a genius and I adore him!
16
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Incredible all the way around. Incredible story, cast and acting. It hits you right in the gut. I watch it a few times a year. Excellent.
17
Man of a Thousand Faces 1957,  Unrated)
Man of a Thousand Faces
Wonderful film!!! Dramatic and touching--the whole family will enjoy it. The Lon Chaney story is one that needed to be told. The adversity of his childhood helped mold a determined man who changed the face of film. It's a wonderful and inspiring story.
18
The Good Girl 2002,  R)
The Good Girl
I love this movie!!!!! I can watch it again and again, and not just because Jake Gyllenhaal is in it... but it helps. ;)
19
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
One of the best movies ever. Give me the uncut version with 20 more minutes of buffalos running... I love it.
20
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
yeah, it's silly but i LOVE it. "you people make my ass twitch." LOL!

edit: upon the 50th viewing this is still a damn good flick. it's the chicken soup for my mid-life crisis. ;)
21
The Brave One 2007,  R)
The Brave One
brutal and beautiful. i'd write a book about this one if i could, but i wouldn't want to spoil it. suffice it to say that i'd give it six stars if i could. can't wait to own this one. A MUST SEE!
22
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
fabulous! it is brilliant and beautiful. a feast for the eyes every time i watch it.
23
Orlando 1993,  PG-13)
Orlando
beautiful, interesting movie. difficult to describe--just see it! Swinton is wonderful and breathtaking, imo. points off for the ending which is so cheesey that it's lol funny, but overall it's 98% fabulous.
24
Phantom Of The Opera 1925,  Unrated)
25
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
a favorite!!! great movie, but points off for casting a Busey... lol!
26
The Handmaid's Tale 1990,  R)
27
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Love it! One of my favorites!
28
The Eagle 1925,  Unrated)
The Eagle
One of my favorite Valentino flicks.
29
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
30
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
"Oh, they call me Little John. But don't let my name fool you. In real life, I'm very big." LOL! Yay, after waiting for YEARS, this is finally on DVD!
31
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
32
Crash 2005,  R)
Crash
Very powerful. Everyone should see this movie. One of the best ever.
33
Orgazmo 1997,  R)
34
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
35
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Great family film!
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the best movies ever.
37
Hiding Out 1987,  PG-13)
Hiding Out
"Okay, here's the spectrum. On one end you've got homo, and on the other you've got hetero. Then there's me, way the fuck over here!" :LOVE!: must remember to buy this one.
38
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
one of my favorites! it is both beautiful and disturbing. not one to miss!
39
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
40
The Enchanted Cottage 1945,  Unrated)
41
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
42
Oldboy ,  R)
43
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
Love it! Better than the original Claudette Colbert version, and that's saying something coming from me. I love Claudette. But this is the one to see.
44
Groundhog Day 1993,  PG)
45
Roadside Prophets 1992,  R)
Roadside Prophets
Great buddy movie! Not great acting, but an incredible cast and decent story. A true classic. One of my all time faves!!!
46
Bean 1997,  PG-13)
Bean
hilarious!!! i'm almost ashamed of how much i love this movie... nah! check your brain at the door; Bean is pure fun!
47
Three Amigos! 1986,  PG)
48
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
this movie took me for a ride and i had no idea where it was going. disturbing, frightening, and truly original. recommended.
49
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
Nick and Norah's Infinite Playlist
very sweet movie. it was everything a teen romance pic needs to be... but i'm completely biased because i would watch michael cera read the phone book in the adorable, self-conscious way he does everything.
50
Bakjwi (Thirst) 2009,  R)
Bakjwi (Thirst)
Forget the watered-down, sanitized, Mormon softcore that Hollywood is telling you to buy. With an abundance of blood, sex, insanity and moral dilemmas, Thirst is a vampire story actually worth your time. It is, imo, the perfect vampire movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments