Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  girlpower008's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
6
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
7
The Princess Diaries 2001,  G)
8
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
9
Ella Enchanted 2004,  PG)
10
Raising Helen 2004,  PG-13)
11
Almost Famous 2000,  R)
12
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
13
The Kid 2000,  PG)
14
School of Rock 2003,  PG-13)
15
Material Girls 2006,  PG)
16
Mean Girls 2004,  PG-13)
17
Raise Your Voice 2004,  PG)
18
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
19
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
20
Freaky Friday 2003,  PG)
21
Life-Size 2000,  G)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
29
Little Miss Sunshine 2006,  R)
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
31
Take the Lead 2006,  PG-13)
32
In the Land of Women 2006,  PG-13)
33
Step Up 2006,  PG-13)
34
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
35
Sky High 2005,  PG)
36
Twilight 2008,  PG-13)
37
Ballet Shoes 2008,  PG)
Ballet Shoes
It is a good film with Emma Watson in it.
38
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
On this Friday premieres The Twilight Saga: New Moon in my home country Estonia, where we can see our idols Robert Pattinson and Kristen Stewart in the leading rolls. ( I want to see it so much and I have waited for the movie so long!!!!)
Bella Swan (playd by Kristen Stewart) gets in a desired supernatural world full of secrates, enfold head over heals in more bigger danger.
After her badly ended 18th birthday party Edward Cullen and his family leav Forks, to keep Bella away from the upcoming danger in the world of vampires. Broken hearted and indifferent Bella gets dully thru her highschool year. Suddenly she discovers that, when she gets into danger Edward is always there with her. Desire to be with your beloved at any price puts Bella to risk more and more. Taylor Lautner has a big part in the movie, he plays Jacob Black, Bella´s childhood friend.
39
Sex and the City 2008,  R)
40
Alice in Wonderland 2010,  PG)
41
Sex and the City 2 2010,  R)
42
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
43
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
44
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
45
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
46
Step Up 3-D 2010,  PG-13)
47
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments