Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. girlonthewall
  2. Alex

The best

  girlonthewall's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Wonderfully acted, visually stunning, i fell in love at first sight.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
not as good as the others, but still great.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Peter Jackson is a genius hands down.
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
delightful.
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton at his best.
6
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
My favorite Molly Ringwald movie
7
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
second faveorite Molly movie.
8
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
haunting in a romantic way
9
Sixteen Candles 1984,  PG)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
13
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
Lord of the Flies
I love this story. The book is better, but this movie i think captured the escence.
14
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
I like the book better, but that's no surprise. But, the movie is actually really good. I think it stands on its own.
15
The Princess Bride 1987,  PG)
16
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
funny funny funny
17
Diary of a Lost Girl 1981,  Unrated)
Diary of a Lost Girl
Second silent film i've seen. I really enjoyed this one.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments