My Favorite Movies


  gipilix's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
resilience taken to extreme ... no one can break your spirit except yourself...
2
The Last Samurai 2003,  R)
3
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
Death Note (Desu nôto)
amazing... i watched it non-stop (ok ... i slept a little) all 36 eps.

it is a recommendation to everyone :D...
4
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
one of my favorites... you have to see it to understand what it tells us
5
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
how many of us would survive in a challenge like this?
6
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
when mind overcomes the problems of mind and love endures it... a beautiful mind indeed
7
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
a milestone in cinema :D
must see
8
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
hollywood clasic ;)
9
Searching for Bobby Fischer 1993,  PG)
Searching for Bobby Fischer
a genius... in heart too...
10
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
sometime love comes around :D
11
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
a wild spirit :D... can't say more...
12
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
soulmates...
13
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
when you wish something... you have to pursuit it... really nice :D
14
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) 2004,  PG)
Baramui Fighter (Fighter in the Wind)
wow... founder of kyokushin...
15
Seven Pounds 2008,  PG-13)
Seven Pounds
if you did a mistake?... will you sacrifice yourself to compensate?
16
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
Zorba the Greek
... i didn't like some parts and love some other parts... not what i expected, a little more... it's a tour of feelings this movie, saying much with few words or none at all
17
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
good war movie... the first 20 minutes or so gave me chills imagining myself there...
18
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
a story of boy meets girl :D

the story, the flow and the acting are quite good, it's like small bits and pieces from other drama-romantic-comedies are mix in the right formula, with a little touch of originality.

it seems like zooey has a thing for roles like this, in which she fits really well, another one is 'gigantic'.
19
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
what a love story ...
20
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
the action, the humor and the feelings were well mixed.

I really enjoyed it :D
21
Ip Man 2010,  R)
Ip Man
really great :D

if you like martial arts and movies well made you should see it
22
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
high-school stereotype at it's prime... i believe they were true then and they still are now... with a little change for the outside layer
23
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
it definitely isn't the greatest movie... but it got to me and I really enjoyed it, maybe because I'm for that type of idea of school - maybe not so extreme :D
24
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
liked it a lot :))
the father and the grandfather were great :D
25
Temple Grandin 2010,  Unrated)
Temple Grandin
different but no less ...
26
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
seen it a few times... 2 great speeches in it... to the committee and to his son

as a character he is probably the closest to the feeling of fighting anime characters...

it is a great ending to the rocky series and one of the best in it.
27
August Rush 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments