My Favorite Movies


  ginbubbles's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
My favorite one!! It's so cute, so romantic, so funny!!!
2
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
The most melancholic film ever( that I've seen of course...). The story makes you feel you are there, recommended!
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
OMG It made me cry so much.. it's so beautiful!
4
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Funny, interesting, and fantastic!!!!!! Simply delicious
5
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
6
Crash 2005,  R)
Crash
Another kind of problems... Very interesting
7
300 2007,  R)
300
SPARTAAAAAAAAAAAAAAAAA
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
One of the best movies... ever
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
The more I watch it, the more I love it
10
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
Impressive!
11
Babel 2006,  R)
Babel
A great movie, it gives you the idea how a problem can begin, whom it affects, and the problems of communication between human beings
12
The Hot Chick 2002,  PG-13)
13
Remember the Titans 2000,  PG)
14
The Island 2005,  PG-13)
15
Aladdin 1992,  G)
16
Ray 2004,  PG-13)
17
Bicentennial Man 1999,  PG)
18
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
ONe of the bests
19
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
WONDERFUL!!!
20
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
Cute... and very romantic
21
The Departed 2006,  R)
22
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
:D
23
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Inspiring!
24
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Amazing!!
25
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Excellent
26
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
D.D.Defense!
27
August Rush 2007,  PG)
August Rush
The music was pure magic. one of my favs, no doubt
28
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
Te llena de nuevo de autoestima y buenos pensamientos! Sí señor!
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I had my doubts at seeing the name, but I fell in love, again.
30
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
Awesome!!!!!!! I'll watch it again and again

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments