My Favorite Movies


  gilmoregirls1's Rating My Rating
1
Trading Places 1983,  R)
2
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
3
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
4
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
careful mix of laughs, melodrama and romance
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
6
Snatch 2001,  R)
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
8
Underworld 2003,  R)
9
The Bone Collector 1999,  R)
10
The Holiday 2006,  PG-13)
11
Hannibal 2001,  R)
12
Love Actually 2003,  R)
13
Rush Hour 1998,  PG-13)
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
15
The Silence of the Lambs 1991,  R)
16
X-Men 2000,  PG-13)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Donnie Darko 2001,  R)
19
Underworld: Evolution 2006,  R)
20
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
21
Almost Famous 2000,  R)
22
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
23
Beetlejuice 1988,  PG)
24
Little Women 1994,  PG)
25
Girl, Interrupted 1999,  R)
26
28 Days 2000,  PG-13)
27
Son in Law 1993,  PG-13)
28
The Sweetest Thing 2002,  R)
29
Ned Kelly 2004,  R)
30
Kalifornia 1993,  R)
31
Ghostbusters 1984,  PG)
32
Ghostbusters 2 1989,  PG)
33
Transformers 2007,  PG-13)
34
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
35
The Mummy 1999,  PG-13)
36
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
37
What a Girl Wants 2003,  PG)
38
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
39
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
40
The Princess Diaries 2001,  G)
41
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
42
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
43
Addams Family Values 1993,  PG-13)
44
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
45
Tuck Everlasting 2002,  PG)
46
Sin City 2005,  R)
47
Wedding Crashers 2005,  R)
48
Blade II 2002,  R)
49
Hellboy 2004,  PG-13)
50
Alien Resurrection 1997,  R)
51
When the Bough Breaks 1993,  R)
52
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
53
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
54
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
55
Beethoven 1992,  PG)
56
Beethoven Pooch Pack 2005,  Unrated)
57
Domino 2005,  R)
58
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
59
Nine Months 1995,  PG-13)
60
Remember the Titans 2000,  PG)
61
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
62
Any Given Sunday 1999,  R)
63
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
64
True Lies 1994,  R)
65
Because I Said So 2007,  PG-13)
66
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
67
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
68
Chocolat 2000,  PG-13)
69
Sissi 1955,  Unrated)
70
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) 1956,  Unrated)
71
Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin 1957,  Unrated)
72
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
73
Independence Day 1996,  PG-13)
74
The Secret of NIMH 1982,  G)
75
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
76
Green Street Hooligans 2005,  R)
77
Home Alone 1990,  PG)
78
Very Bad Things 1998,  R)
79
North 1994,  PG)
80
While You Were Sleeping 1995,  PG)
81
Now and Then 1995,  PG-13)
82
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
83
Anatomy (Anatomie) 2000,  R)
84
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
85
Forrest Gump 1994,  PG-13)
86
After the Sunset 2004,  PG-13)
87
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
88
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
89
Frequency 2000,  PG-13)
90
Der Schuh des Manitu (Manitou's Shoe) 2001,  Unrated)
91
Merlin 1998,  PG)
92
Two Much 1995,  PG-13)
93
Wanted 2008,  R)
94
Go 1999,  R)
95
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
96
Jumper 2008,  PG-13)
97
The Addams Family 1991,  PG-13)
98
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
99
Twilight 2008,  PG-13)
100
Sex and the City 2008,  R)
101
Too Young to Die 1990,  R)
102
The Dark Knight 2008,  PG-13)
103
The House Bunny 2008,  PG-13)
104
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
105
Comic Relief: The Greatest...and The Latest 2008,  Unrated)
106
Tropic Thunder 2008,  R)
107
Girl 1998,  R)
108
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments