My Favorite Movies


  gillyasdip's Rating My Rating
1
Aitraaz 2004,  Unrated)
2
Hum Tum 2004,  Unrated)
3
Zeher 2005,  Unrated)
4
Main Hoon Na 2004,  G)
5
Bewafaa 2004,  Unrated)
6
2046 2004,  R)
7
Taal 2000,  G)
8
Umrao Jaan 2005,  Unrated)
9
Musafir 2004,  R)
10
Devdas 2002,  PG)
11
Hairspray 1988,  PG)
12
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
13
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
14
Blood Diamond 2006,  R)
15
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
16
Chocolat 2000,  PG-13)
17
Aladdin 1992,  G)
18
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
19
Final Destination 2000,  R)
20
Final Destination 2 2003,  R)
21
Final Destination 3 2006,  R)
22
Gladiator 2000,  R)
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
26
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
27
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
29
Shrek 2001,  PG)
30
Shrek 2 2004,  PG)
31
Sin City 2005,  R)
32
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
35
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
36
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
37
The Silence of the Lambs 1991,  R)
38
White Chicks 2004,  PG-13)
39
The Ring 2002,  PG-13)
40
Basic Instinct 1992,  R)
41
Basic Instinct 2 2006,  R)
42
Femme Fatale 2002,  R)
43
Disclosure 1994,  R)
44
Zindaggi Rocks 2006,  Unrated)
45
Body: The Dark Side of Desire (Jism) 2003,  Unrated)
46
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) 2005,  PG-13)
47
Raaz 2002,  Unrated)
48
Namastey London 2007,  Unrated)
49
Selvi boylum, al yazmalim (The Girl with the Red Scarf) 1977,  Unrated)
50
Veer Zaara (Veer-Zaara) 2004,  Unrated)
51
Ek Khiladi Ek Haseena 2005,  Unrated)
52
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
53
Dhoom 2004,  Unrated)
54
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
55
Finding Nemo 2003,  G)
56
Mughal E Azam 1960,  G)
57
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
58
The Pink Panther 2006,  PG)
59
Volver 2006,  R)
60
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
61
Monsoon Wedding 2002,  R)
62
Babel 2006,  R)
63
Crime Novel (Romanzo criminale) 2005,  Unrated)
64
The Road To Guantanamo 2006,  R)
65
13 Tzameti 2005,  Unrated)
66
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
67
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
68
Andere Seite, Die 1931,  Unrated)
69
Paris 2003,  R)
70
Eastern Promises 2007,  R)
71
Hostel 2006,  R)
72
Hostel: Part II 2007,  R)
73
Bordertown 2007,  R)
74
Déjà Vu 2006,  PG-13)
75
The Promise 1999,  Unrated)
76
Doom 2005,  R)
77
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
78
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
79
Herbie Rides Again 1974,  G)
80
Herbie 1966,  Unrated)
81
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
82
Hide and Seek 2005,  R)
83
Don't Move (Non ti muovere) 2004,  Unrated)
84
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
85
Troy 2004,  R)
86
Piedras (Stones) 2002,  Unrated)
87
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005,  R)
88
Bond Girls are Forever 2002,  Unrated)
89
Y Tu Mamá También 2001,  R)
90
Dangerous Liaisons 1988,  R)
91
Le Gendarme de St. Tropez 1964,  Unrated)
92
L'Avare (The Miser) 1980,  Unrated)
93
Le corniaud (The Sucker) 1965,  Unrated)
94
Fantômas 1964,  Unrated)
95
Le gendarme et les gendarmettes 1982,  Unrated)
96
Gendarme à New York, Le 1965,  Unrated)
97
Hokkabaz 2006,  Unrated)
98
O da beni seviyor 2001,  Unrated)
99
Uzak (Distant) 2002,  Unrated)
100
Kader 2006,  Unrated)
101
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
102
Kabadayi 2007,  Unrated)
103
Little Children 2006,  R)
104
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
105
Grease 1978,  PG)
106
Pretty Woman 1990,  R)
107
Pulp Fiction 1994,  R)
108
Fast & Furious 2009,  PG-13)
109
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
110
Casino Royale 2006,  PG-13)
111
Shouf shouf habibi! (Hush Hush Baby) 2004,  Unrated)
112
Slumdog Millionaire 2008,  R)
113
Paris 2008,  R)
114
The September Issue 2008,  PG-13)
115
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
116
Issiz adam 2008,  Unrated)
117
Beyaz Melek 2007,  Unrated)
118
300 2007,  R)
119
Three Idiots 2009,  PG-13)
120
Marock 2005,  Unrated)
121
The Kite Runner 2007,  PG-13)
122
Parineeta 2005,  G)
123
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
124
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
125
Sex and the City 2008,  R)
126
Love Aaj Kal 2009,  Unrated)
127
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure) 1972,  Unrated)
128
The Bank Job 2008,  R)
129
The International 2009,  R)
130
Coco Chanel 2008,  PG)
131
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) 2009,  PG-13)
132
Gunaah 2002,  Unrated)
133
Race 2008,  Unrated)
134
Casanegra 2008,  Unrated)
135
Sultanes del Sur (Sultans of the South) 2007,  Unrated)
136
L'Âge des ténèbres (The Age of Ignorance) (Days of Darkness) 2007,  Unrated)
137
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
138
Ice Age 2002,  PG)
139
Ask üzerine söylenmemis hersey 1996,  Unrated)
140
Neseli Hayat 2009,  Unrated)
141
Safari 2009,  Unrated)
142
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) 2008,  Unrated)
143
From Paris with Love 2010,  R)
144
The Ugly Truth 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments