My Favorite Movies


  gilbarbara2's Rating My Rating
1
Magnolia 1999,  R)
2
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
3
The Shining 1980,  R)
4
Lost In Translation 2003,  R)
5
Blade Runner 1982,  R)
6
Amores Perros 2000,  R)
7
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
8
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
9
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
10
Blue Velvet 1986,  R)
11
A Clockwork Orange 1971,  R)
12
Breakfast on Pluto 2005,  R)
13
Dressed to Kill 1980,  R)
14
Pulp Fiction 1994,  R)
15
Contact 1997,  PG)
16
24 Hour Party People 2002,  R)
17
Donnie Darko 2001,  R)
18
Mulholland Drive 2001,  R)
19
The Notebook 2004,  PG-13)
20
True Romance 1993,  R)
21
Hero 2002,  PG-13)
22
Memento 2000,  R)
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
The Virgin Suicides 1999,  R)
25
L.A. Confidential 1997,  R)
26
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
27
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
28
Night on Earth 1991,  R)
29
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
30
GoodFellas 1990,  R)
31
Atonement 2007,  R)
Atonement
best movie of 2007
32
Into the Wild 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments