My Favorite Movies


  gijoe1217's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
My favorite movie of all time
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of my all time favorites
3
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of my favorites
5
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Good movie!
6
Roman Holiday 1953,  Unrated)
7
Underworld 2003,  R)
Underworld
Even though I'm not a big Horror movie fan, this is a great movie!
8
It's a Wonderful Life 1946,  G)
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
One of the best war movies around. It makes you feel like you are in the battle.
10
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Storyline a little hoaky, but good action.
11
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Jimmy Stewart does a great job in this movie!
12
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
The best Bruce Willis Movie. Great Action.
13
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Eastwood's best Spagetti Western
14
Predator 1987,  R)
Predator
If you like Arnold, you'll love this movie.
15
Desperado 1995,  R)
Desperado
Great action. Antonio and Salma sizzle.
16
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
Excellent Movie- One of my favorites
17
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Excellent Movie!
18
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Great movie
19
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
great movie!
20
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
One of the best car chase scenes ever!
21
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Best of the Terminator Movies. Great Special Effects.
22
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
With an all star cast, this is one of the best war movies ever made.
23
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
24
It Happened One Night 1934,  Unrated)
It Happened One Night
A timeless classic love story.
25
Out of Sight 1998,  R)
Out of Sight
One of my favorites.
26
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
Classic Love story- with a prequel to the helicopter in the movie!
27
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
28
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
29
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Great movie!
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
33
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
34
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
35
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Great action, great chases!
36
Raw Deal 1986,  R)
Raw Deal
If you want an Arnold Shoot-em-up movie, this one's for you.
37
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
A Great Cary Grant Movie!
38
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
Great Movie.
39
Forrest Gump 1994,  PG-13)
40
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Good movie!
41
Back to the Future 1985,  PG)
42
Enemy of the State 1998,  R)
43
Top Gun 1986,  PG)
44
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
good movie
45
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
Excellent World War II Movie from the Russian point of view!
46
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
47
Stagecoach 1939,  Unrated)
Stagecoach
This is one of John Wayne's best.
48
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
The bugs are kinda nasty, but great action.
49
Sahara 1943,  Unrated)
50
Sahara 2005,  PG-13)
51
The Getaway 1972,  R)
52
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
53
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments