My Favorite Movies


  gigica's Rating My Rating
1
F for Fake 1973,  Unrated)
F for Fake
Fantastic movie/documentary.
2
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
3
Big Fish 2004,  PG-13)
4
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
5
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
6
Persepolis 2007,  PG-13)
7
Train de Vie (Train of Life) 1998,  R)
8
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) 2006,  Unrated)
9
Dogville 2003,  R)
10
Paprika 2006,  R)
11
Husbands 1970,  PG-13)
12
Lilo & Stitch 2003,  G)
13
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
14
Rosemary's Baby 1968,  R)
15
Dark City 1998,  R)
16
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
17
When the Wind Blows 1986,  PG)
When the Wind Blows
This is just beautiful. The beginning is hilarious and heartwarming. I couldn't believe it when the bomb actually dropped and things got a little more serious. The ending's a bit of a tear-jerker but it is consistent with the message of the film.
And the animation is gorgeous.
18
The Thin Blue Line 1988,  Unrated)
19
Heavy Metal 1981,  R)
Heavy Metal
Spacecrafts, aliens, guns, gorgeous women scantly clothed and 80's rock. Oh yeah!
20
The Princess Bride 1987,  PG)
21
Snatch 2001,  R)
22
Justice League: The New Frontier 2007,  PG-13)
Justice League: The New Frontier
Best DC animated feature. Lots of characters, some origin stories, good animation, good voice acting, good humor, Eisner, Harvey and Shuster winning story-line. Best!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments