My Favorite Movies


  Gidget22's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
My favorite movie. Ever.
2
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
the perfect movie
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best movie without an ending I've ever seen
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
never woulda thought I'd love this so much!
5
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
heartfelt, hit me where I live
6
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
love the characters, love the campiness
7
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
the perfect movie...chick flick disguised as a sports flick
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
loved it! still do
9
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
HOW many times did I see this???
10
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
an all-time fave
11
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
So fun, so quotable, an absolute favorite with an awesome ending
12
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
This movie is pop perfect.
13
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
probably the best romantic comedy ever made
14
Paradise 1991,  PG-13)
Paradise
such a sweet engrossing movie, love the kids
15
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
wonderful story, fantastic script, perfect casting and acting
16
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
makes me smile every time!
17
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
doesn't get any better
18
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
perfection inc.
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
roped me in and kept me hanging
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Perfect ending to a great trilogy
21
Bull Durham 1988,  R)
Bull Durham
best movie for the baseball puritsts
22
Major League 1989,  R)
Major League
one of the best baseball comedies
23
The Natural 1984,  PG)
The Natural
the final baseball scene (and score) just kill me every time
24
Rudy 1993,  PG)
Rudy
the best football tearjerker ever

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments