My Favorite Movies


  giacomo17291's Rating My Rating
1
Fast & Furious 2009,  PG-13)
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
3
The Incredibles 2004,  PG)
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
5
Gladiator 2000,  R)
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
8
Braveheart 1995,  R)
9
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
10
Spider-Man 2002,  PG-13)
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
12
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
14
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
15
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
16
Shrek 2 2004,  PG)
17
Rocky 1976,  PG)
18
King Kong 2005,  PG-13)
19
The Longest Yard 2005,  PG-13)
20
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
21
Finding Nemo 2003,  G)
22
Grease 1978,  PG)
23
Shrek 2001,  PG)
24
Transformers 2007,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
The Godfather 1972,  R)
27
Saving Private Ryan 1998,  R)
28
Batman Begins 2005,  PG-13)
29
50 First Dates 2004,  PG-13)
30
The Green Mile 1999,  R)
31
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
32
Remember the Titans 2000,  PG)
33
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
34
The Terminator 1984,  R)
35
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
36
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
37
Batman 1989,  PG-13)
38
Batman Forever 1995,  PG-13)
39
Batman & Robin 1997,  PG-13)
40
Batman Returns 1992,  PG-13)
41
Batman: The Movie 1966,  PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
43
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
47
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
48
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
49
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
50
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
51
Star Trek Generations 1994,  PG)
52
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
53
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
54
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
55
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
56
Star Trek 2009,  PG-13)
57
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
58
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
59
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain 1998,  PG)
60
Hulk 2003,  PG-13)
61
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
62
Mr. Nanny 1993,  PG)
63
Suburban Commando 1991,  PG)
64
No Holds Barred 1989,  PG-13)
65
Thunder in Paradise 1993,  PG)
66
Thunder in Paradise II 1994,  PG)
67
Thunder in Paradise III 1995,  PG-13)
68
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team 1986,  Unrated)
69
The Secret Agent Club 1996,  PG)
70
The Ultimate Weapon 1997,  R)
71
Surf Ninjas 1993,  PG)
72
Pistol Whipped 2008,  R)
73
Against the Dark 2008,  R)
Against the Dark
wasn't bad
74
Kill Switch 2008,  R)
75
Under Siege 1992,  R)
76
On Deadly Ground 1994,  R)
77
Exit Wounds 2001,  R)
78
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
79
Hard to Kill 1990,  R)
80
Executive Decision 1996,  R)
81
Above the Law 1988,  R)
82
Fire Down Below 1997,  R)
83
Half Past Dead 2002,  PG-13)
84
Out for Justice 1991,  R)
85
The Glimmer Man 1996,  R)
86
The Patriot 1998,  R)
87
Marked for Death 1990,  R)
88
Black Dawn 2005,  R)
89
Belly of the Beast 2003,  R)
90
Into the Sun 2005,  R)
91
The Foreigner 2003,  R)
92
Submerged 2005,  R)
93
Shadow Man 2002,  R)
94
Urban Justice (Renegade Justice) 2007,  R)
95
Out for a Kill 2003,  R)
96
Flight of Fury 2007,  R)
97
Attack Force 2006,  R)
98
Mercenary for Justice 2006,  R)
99
Out of Reach 2004,  R)
100
Ticker 2001,  R)
101
Clementine 2004,  Unrated)
102
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments