My Favorite Movies


  giacinta's Rating My Rating
1
Hook 1991,  PG)
Hook
My favorite movie of all time.
2
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
I LOVE THIS MOVIE. Johnny's character Sam is the most adorable man on earth. Johnny is too :)
3
From Hell 2001,  R)
4
Chocolat 2000,  PG-13)
5
The Man Who Cried 2000,  R)
6
The Brave 1997,  Unrated)
7
Sleepy Hollow 1999,  R)
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Everyone loves this movie. Don't you? Well you should.
9
Ed Wood 1994,  R)
10
The Blue Lagoon 1980,  R)
The Blue Lagoon
Beautiful movie. Bunches of passion and comedy and wonder.
11
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
AWESOME classic. Recommended to everyone.
12
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
One of the best movies ever made.
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
VERY good movie. Wish they had played more with the fantasy bit but all around good movie.
14
The Brave Little Toaster 1987,  G)
The Brave Little Toaster
One of my favs as a kid. I can't NOT list this movie.
15
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Gorgeous movie. I loved it so much.
16
Peter Pan 2003,  PG)
17
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
I LOVE THIS MOVIE
18
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
This was the first movie I went to see with my dad.
19
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Great flick.
20
The Hidden Blade 2004,  R)
The Hidden Blade
Very emotional movie. Didn't think it would be ANY good since it was low budget but it was.
21
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
BEAUTIFUL movie. Very thought out and ALWAYS entertaining.
22
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Again, CLASSIC movie. A must see for all.
23
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Loved this movie! Everyone has seen it. And if you're the 1 out of the millions, SEE IT.
24
Let It Be 1970,  G)
Let It Be
Again, loved it. The Beatles rule.
25
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
I adored this movie. It kept my interest from start to finish. Brilliantly done.
26
The Little Princess 1939,  G)
The Little Princess
Love Shirley. Be one with Shirley. She's so cute.
27
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
A great comedy, a great drama, all around must see.
28
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
29
That Darn Cat! 1965,  G)
That Darn Cat!
A great classic comedy.
30
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
SOO funny! I loved it.
31
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
One of my fav Disneys.
32
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
BIG fan of the Beatles. If you are, you've seen it.
33
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Love this movie. Jodie and Robert at their best.
34
Captain January 1936,  G)
35
Help! 1965,  G)
Help!
So funny and RANDOM. Loved it!
36
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 2006,  PG)
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys)
SOOO good.
37
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Great movie. Alot of big actors in this one showing off their youth. Loved it.
38
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
Get stoned and watch this!
39
In His Life: The John Lennon Story 2000,  PG-13)
In His Life: The John Lennon Story
Beautifully done bio. Not a classic movie but a must see for Lennon fanatics.
40
The Beach 2000,  R)
41
Cats: The Musical 1998,  G)
42
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Watched it hundreds of times. Beautiful but tragic movie. But I loved it.
43
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Who doesn't love this movie?
44
Heidi 1937,  G)
Heidi
Cute Shirley does it again.
45
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
Roose-a-fee! HA! I love that cat.
46
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
LOVED it. Its my favorite out of the three. I've seen it approx. 48 times.
47
The Gnome-Mobile 1967,  G)
The Gnome-Mobile
Good film. Very well put together for its time.
48
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
CLASSIC!!!!!!!!!!1
49
Powder 1995,  PG-13)
Powder
Very good! Loved it.
50
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
So cute. Loved this one.
51
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
LOVE Braveheart who doesn't?
52
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Hysterical!
53
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
I loved this movie. Against Christianity but HA! Bickus Dickus!
54
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
55
Hanson: The Road to Albertane 1998,  Unrated)
56
Underneath Acoustic Live ,  Unrated)
57
The Muppet Movie 1979,  G)
58
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
59
Shoulder Arms 1917,  Unrated)
60
The Kid 1921,  Unrated)
61
The Little Rascals 1994,  PG)
62
A Claymation Christmas Celebration 1987,  G)
63
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 1949,  G)
64
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
65
The New Adventures of Pippi Longstocking 1988,  G)
66
The Care Bears Movie 1985,  G)
67
Care Bears Movie II: A New Generation 2003,  G)
68
The Aristocats 1970,  G)
69
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
hysterical
70
Addams Family Values 1993,  PG-13)
71
Beetlejuice 1988,  PG)
72
Big Fish 2004,  PG-13)
73
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
74
The Shining 1980,  R)
75
Popeye 1980,  PG)
76
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Great movie! It made me cry soooo much.
77
Pulp Fiction 1994,  R)
78
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Great movie. Seen it millions of times though. Classic.
79
Forrest Gump 1994,  PG-13)
80
The Godfather 1972,  R)
81
Garden State 2004,  R)
82
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
It was good but I liked the original MUCH better. Johnny was funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments