My Favorite Movies


  ghostwolfent's Rating My Rating
1
The Guyver 2 1994,  R)
The Guyver 2
I love this movie but i don't know why?!
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
3
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I love.. love... love this movie
4
Akira 1988,  R)
Akira
this is what got most of my friends in to anime.
5
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
Steve McQueen is a bad ass in this movie and so is the rest of the cast.
6
Yojimbo 1961,  Unrated)
Yojimbo
the life of a wandering a samurai and the may tales of the life they live always make good movies.
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
some would say this was better than th first. Episode IV not episode 1. Episode I is the worst one in the siries.
8
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
this is a cool movie, but I think motoko looks better in the tv seires.
9
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz )
the animation is great. the music is great. the sound is great. I love this move.
10
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
I have no words for how.... words can not explain it.
11
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
what a mind blower. It has alot of deep stuff in it. what a trip!
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
this was the first of the trilogy I saw... Not my fualt it was my firend that showed it to me before episode IV.
13
Hamlet 1996,  PG-13)
Hamlet
Kenneth Branagh you are a movie god. I have never seen some one preform Hamlet so well. this is a must have for Shakespeare fans.
14
Ran 1985,  R)
Ran
I loved the colors in this movie.
15
The Guyver 1991,  PG-13)
The Guyver
It may not be the best movie every but it is one of my childhood favorites
16
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
a classic samurai movie that everyone should see.
17
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
a good bloody movie with only a few historical falts in it. there are also a lot of insperational speechs that provide hope.
18
Doctor Who 1996,  Unrated)
Doctor Who
I fianlly saw it and it was worth the wait.
19
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I loved the musical and I love the movie. the actors in the movie bring something more to their rolls.
20
Serenity 2005,  PG-13)
21
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
NI!
22
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Alot of good comedy and action plus a great love story. the only love story I like.
23
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
24
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments