My Favorite Movies


  ghosttrigger's Rating My Rating
1
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
was a movie that got you thinking alot
2
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
was awsome!!!!!! sweet graphics and awsome story line!
3
RocknRolla 2008,  R)
RocknRolla
was so funny, i absolutely loved it, and if you do too, you should watch snatch, thats also a great movie
4
300 2007,  R)
300
the best movie evr, glorious gore and everything!!!
5
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Better than the book
6
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
was freaking cool with all the original creature of the ight in one movie!
7
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
it was amazing! i mean the story had no slit ends and was very well thought out. i love the end the most where it shows their plan and them being together
8
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
i almost cried in the end
9
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
it was freaking hularious
10
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Holy S@!t was it amazing to my eyes!! a fasanating combination of gore and music with some crude humor. A fabulous mix that i swear would be a good movie to any movie gooer
12
King Kong 2005,  PG-13)
13
The Island 2005,  PG-13)
The Island
was weird
14
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
woman kicking @ss, who wouldn't enjoy it?
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
bet u a million dollars that jack sparrow did'nt die
17
Scary Movie 2000,  R)
18
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
this was a grrrrrrrrrrrrrreat movie to watch anytime
19
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
this is a great 80s commedy
20
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
was interesting
21
Underworld 2003,  R)
Underworld
the show is very well done with the graphics and the story is very good.
22
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
i love these movie and the producers should make more like them
23
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
pretty sweet, loved the efects
24
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
willy u funny and made this movie rock
25
Troy 2004,  R)
Troy
was well acted and quite an amasing movie. the ex seen i thought was not really needed but the rest was great!
26
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
i often wondered after this movie, if the writter for Peter Pan actually lived like this or not
27
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
Sinbad - Legend of the Seven Seas
my favorite cartoon evr
28
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
so funny
29
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
Was one of the first movie i saw with the rock in it and i must say, his part played with Sean William Scotts part, made an incredible performance, filled with laughs and expectations all the way to the end
30
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
omfg i luved it
31
The Longest Yard 2005,  PG-13)
32
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
it was amasing i absolutly loved it
33
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
good effect, was interresting to see the hulk portrayed as a more powerfull figure that in the tv series
34
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
Was very funny laughs to the end. Any teen would either love it or just think its so stupid that they laugh anyways
35
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Very well done, loved the dances and the visuals. I haven't seen the play live before, but i think this version was very good anyway
36
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
was really an eye opener that was really teaching
37
The Matrix 1999,  R)
38
The Departed 2006,  R)
The Departed
the best adult "gangster" show ever!!!
39
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
my fav lotr movie, watch the special extended version
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
watch the extended version! its awsome
41
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
42
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
I absolutely love this movie, however it is nothing like the book. The book is amazing, it is probaly the best vampire novel out there. The movie is fantastic, but, of course, not as good as the book. If you read the book and then watch the movie, you'll be greatly disapointed. I sugest to watch the movie, then read the book. You'll enjoy so much better that way, for everything in the movie is completely mixed up and lots of things are missing and a whole bunch of things.
43
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
it was well done except the part with marcus hating selena? i didnt really get that!
44
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
it was facinnating!
45
Legend 1986,  PG)
Legend
tomjmy is a very cute hottie in this really romantic movie! i heart unicorns now!!!!!!!!!!!!!!!
46
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
i like how they did all the vampires and stuff
47
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
it was really well done. has the two of the threee element i like in a movie, gore and a goodstory line that isnt confusing.
48
Willow 1988,  PG)
Willow
was great classical type of medival movie
49
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
so many hot guysXD i nvr saw a movie with that many of them! lol
50
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the ending after the creditsa prove that there will so be another movie
51
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
it was amasing
52
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
was so funny i could stop laughing
53
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
was absolutly amazing, penelope was even good, christan was just great with his character change in the movie and nicolas, oh nicolas you were the best part of the movie!! u were funny, romantic and just plain hot/handsome
54
The Reaping 2007,  R)
The Reaping
i though it was well done!! however at some parts were pretty cheesy, but they also gave interesting facts about the plagues! i was all like wow. and anna sophia robb was absolutly fasanating!!! i mean for a girl her age to be so silent and all creepy waqs just amasing.
55
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
omg jack nicholson was holarious in this movie!! he made it perfect
56
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
absolutly gorgeously funny i have never laughed so hard in my whole life
57
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
very very very funny
58
Superbad 2007,  R)
Superbad
absolutly holarious
59
Modern Times 1936,  G)
Modern Times
was funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments