My Favorite Movies


  Ghettofab75's Rating My Rating
1
Belly 1998,  R)
Belly
good movie
2
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
another fav of mine...
3
Casino 1995,  R)
Casino
another fav of mine
4
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
great movie
5
The Hills Have Eyes 1977,  R)
The Hills Have Eyes
another cult classic horror
6
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
Sad
7
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
another gangsta fav of mine...
8
Baby Boy 2001,  R)
Baby Boy
this is where i first fell in love with Tyrese..
9
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
funny as hell..
10
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
this was kinda fucked up but good
11
Heat 1995,  R)
Heat
all time fav with my 2 fav. actors together in a movie since Godfather...
12
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
another fav. of mine..
13
Waist Deep 2006,  R)
Waist Deep
oh..my baby tyrese...mmmm
14
Menace II Society 1993,  R)
Menace II Society
another fav of mine
15
How High 2001,  R)
How High
2 of my Fav. rappers in a movie...damn right
16
Soul Plane 2004,  R)
Soul Plane
Funny fuckin movie
17
Next Friday 2000,  R)
Next Friday
Funny but not as funnt as the first...gotta love chris tucker...lol
18
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Gotta see this one...
19
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
funny
20
Friday 1995,  R)
Friday
Funniest comedy ever..
21
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
gotta love tyrese.
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
so funny.
23
Almost Famous 2000,  R)
24
American Pie 2 2001,  R)
25
American Psycho 2000,  R)
26
Armageddon 1998,  PG-13)
27
ATL 2006,  PG-13)
28
Blow 2001,  R)
29
Cinderella Man 2005,  PG-13)
30
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
31
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
32
Eurotrip 2004,  R)
33
Face/Off 1997,  R)
34
Fargo 1996,  R)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
Four Brothers 2005,  R)
37
Freedom Writers 2007,  PG-13)
38
Friday After Next 2002,  R)
39
Full Metal Jacket 1987,  R)
40
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
41
GoodFellas 1990,  R)
42
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
43
Hairspray 1988,  PG)
44
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
45
I Am Legend 2007,  PG-13)
46
Independence Day 1996,  PG-13)
47
Jurassic Park 1993,  PG-13)
48
Jaws 1975,  PG)
49
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
i like it alot.
50
Kung Fu Hustle 2004,  R)
51
Love and Basketball 2000,  PG-13)
52
Man on Fire 2004,  R)
53
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
54
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
55
Pitch Black 2000,  R)
56
Predator 1987,  R)
57
Pulp Fiction 1994,  R)
58
Ray 2004,  PG-13)
59
Remember the Titans 2000,  PG)
60
Rent 2005,  PG-13)
61
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
62
Reservoir Dogs 1992,  R)
63
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
fucked up..but ok
64
Resident Evil 2002,  R)
65
Rocky 1976,  PG)
Rocky
gotta love rocky.
66
Rush Hour 1998,  PG-13)
67
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
68
Saving Private Ryan 1998,  R)
69
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
great movie
70
Saw 2004,  R)
71
Saw II 2005,  R)
Saw II
awesome.
72
Scarface 1983,  R)
73
Saw III 2006,  R)
74
Schindler's List 1993,  R)
75
Seven (Se7en) 1995,  R)
76
Shrek 2001,  PG)
77
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
it was funny.
78
Shrek the Third 2007,  PG)
79
Signs 2002,  PG-13)
80
Silent Hill 2006,  R)
81
Sin City 2005,  R)
Sin City
i liked it.
82
Snatch 2001,  R)
83
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
alright i guess.
84
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
85
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
86
Stand by Me 1986,  R)
87
Steel Magnolias 1989,  PG)
88
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
89
Taxi Driver 1976,  R)
90
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
91
The Boondock Saints 2000,  R)
92
The Crow 1994,  R)
93
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
makes you wonder..hmmmm
94
The Departed 2006,  R)
95
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
96
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
97
The Fifth Element 1997,  PG-13)
98
The Godfather 1972,  R)
99
The Green Mile 1999,  R)
100
The Hills Have Eyes 2006,  R)
101
The Hot Chick 2002,  PG-13)
102
The Lion King 1994,  G)
103
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
was a good movie.
104
The Lost Boys 1987,  R)
105
The Mummy 1999,  PG-13)
106
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
107
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
great love story made me cry.
108
The Patriot 2000,  R)
109
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
110
The Rock 1996,  R)
111
The Shawshank Redemption 1994,  R)
112
The Silence of the Lambs 1991,  R)
113
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
114
The Terminator 1984,  R)
115
The Transporter 2002,  PG-13)
116
The Usual Suspects 1995,  R)
117
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
was funny.
118
Thirteen 2002,  R)
119
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Made me cry at the end.
120
Tombstone 1993,  R)
121
Training Day 2001,  R)
122
Transformers 2007,  PG-13)
123
Trainspotting 1996,  R)
124
Troy 2004,  R)
125
True Romance 1993,  R)
126
Underworld 2003,  R)
127
Underworld: Evolution 2006,  R)
128
Van Helsing 2004,  PG-13)
129
Waiting 2005,  R)
130
Walk the Line 2005,  PG-13)
131
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
was ok.
132
We Were Soldiers 2002,  R)
133
Without A Paddle 2004,  PG-13)
134
X-Men 2000,  PG-13)
135
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
136
You Got Served 2004,  PG-13)
137
Changeling 2008,  R)
138
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
was a great movie..one of my favorites.
139
Hostel 2006,  R)
Hostel
i like all the gore..my kind of movie...
140
American Pie 1999,  R)
American Pie
was so funny almost made me piss myself
141
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
142
300 2007,  R)
143
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
one of my favs.
144
American Gangster 2007,  R)
145
Eden Lake 2008,  R)
Eden Lake
Fucked up movie...liked the ending..
146
The Midnight Meat Train 2008,  R)
147
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
The saddest movie ever so far to make me cry..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments