My Favorite Movies
My favorite movies, duh.
| Ghanjaspawn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 2 |
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999, Unrated) |
|
| 3 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 4 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Ong Bak 2 2008, R) |
|
| 6 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 7 |
Dead Leaves 2004, Unrated) |
|
| 8 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 9 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 10 |
Akira 1988, R) |
|
| 11 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 12 |
Ninja Scroll 1986, Unrated) |
|
| 13 |
Street Fighter Alpha - Generations 2005, Unrated) |
|
| 14 |
Spriggan 1998, R) |
|
| 15 |
Highlander: The Search for Vengeance 2007, Unrated) |
|
| 16 |
Afro Samurai, (Afuro zamurai) 2007, Unrated) |
|
| 17 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13)
I just finished watching the "complete" version with the extra 25 minutes or so of extra footage. The extra scenes, some new, some cut from the Crisis Core game, do much better at explaining some of the more confusing plot points. LIke what Geostigma is exactly and why so many people have it. Not that I didn't understand it the first time through, but the extra footage gives the avid FF7 fan more than enough reason to revisit this spectacular film. But the crowning glory for Advent Children Complete was the reinvigorated fight between Cloud and Sephiroth!!! Now, Squenix, more movies please! |
|
| 18 |
Shin Hokuto no Ken (New Fist of the North Star) 2003, Unrated) |
|
| 19 |
Street Fighter II: The Animated Movie 1995, PG-13) |
|
| 20 |
The Animatrix 2003, Unrated) |
|
| 21 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 22 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 25 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 26 |
Up in Smoke 1978, R) |
|
| 27 |
How High 2001, R) |
|
| 28 |
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983, R) |
|
| 29 |
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981, R) |
|
| 30 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 31 |
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001, R) |
|
| 32 |
SLC Punk 1998, R) |
|
| 33 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 34 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 35 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 36 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 38 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 39 |
Idiocracy 2006, R) |
|
| 40 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 41 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 42 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 43 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 44 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 45 |
Barbarella 1968, PG) |
|
| 46 |
Waiting 2005, R) |
|
| 47 |
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008, R) |
|
| 48 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 49 |
Loose Change: Final Cut 2007, Unrated) |
|
| 50 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 51 |
Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther 2006, PG-13) |
|
| 52 |
Belly 1998, R) |
|
| 53 |
Who Am I? , PG-13) |
|
| 54 |
Dogma 1999, R) |
|
| 55 |
Kung Fu Panda 2008, PG) |
|
| 56 |
Escaflowne - The Movie 2000, PG-13) |
|
| 57 |
Dragon: The Bruce Lee Story 1993, PG-13) |
|
| 58 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 59 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 60 |
Crank 2006, R) |
|
| 61 |
HULK VS. 2009, PG-13) |
|
| 62 |
Snatch 2001, R) |
|
| 63 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 64 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 65 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 66 |
Kottonmouth Kings: Dopeumentary 2001, Unrated) |
|
| 67 |
MirrorMask 2005, PG) |
|
| 68 |
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991, R) |
|
| 69 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 70 |
Transporter 3 2008, PG-13) |
|
| 71 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 72 |
Where the Buffalo Roam 1980, R) |
|
| 73 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 74 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 75 |
Karas: The Prophecy 2005, Unrated) |
|
| 76 |
Go 1999, R) |
|
| 77 |
Yellow Submarine 2012, G) |
|
| 78 |
Sicko 2007, PG-13)
Eye opening, powerful, and startling. Moore continue's to make very valid points. But part of the problem with heath care is the people who abuse the system. People who are quick to sue doctors over the smallest mistakes, driving premiums higher because doctors have to protect themselves from patient who abuse the system. But that's not to say that Moore isn't right that we could learn alot about health care from other countries. |
|
| 79 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 80 |
Fahrenheit 9/11 2004, R) |
|
| 81 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 82 |
Invader Zim 2004, Unrated)
Wild and imaginative and lots of fun. Jhonen Vasquez has a unique style that stands out miles above most cartoons on these days. But a stark contrast to Vasquez's earlier work with Johnny the Homicidal Maniac. That is to be expected as it was aired on Nickolodeon, but it's Z still has legs enough to stand next to NNY. |
|
| 83 |
Red Cliff (Chi Bi) 2008, R) |
|
| 84 |
Sin City 2005, R) |
|
| 85 |
Humboldt County 2008, R) |
|
| 86 |
FLCL (Fooly Cooly) 2000, Unrated) |
|
| 87 |
Extract 2009, R) |
|
| 88 |
Office Space 1999, R) |
|
| 89 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 90 |
The Mindscape Of Alan Moore 2003, Unrated) |
|
| 91 |
District 9 2009, R) |
|
| 92 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 93 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 94 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 95 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 96 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 97 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 98 |
Planet Hulk 2010, Unrated) |
|
| 99 |
Samurai Jack - The Premiere Movie 2001, Unrated) |
|
| 100 |
Pineapple Express 2008, R) |
|
| 101 |
Dante's Inferno 2009, R) |
|
| 102 |
Terminator Salvation 2009, PG-13)
FREAKIN AWESOME! From start to finish this movie was a blast. Sam Worthington was a beast. Although Christian Bales John Connor was a little dickish, if not a little pretentious. The governator at the end was a nice touch. But the ending didn't do much to set up the next movie. This is supposed to be another trilogy, right? The next two films have to set up it's predecessors, right? |
|
| 103 |
Zombieland 2009, R)
A laugh out loud zombie flick that never takes itself serious. Columbus and Tallahassee (tWINKIES! It's the little things in life) are great characters and I could totally see them as downloadable characters in a game like the next Left 4 Dead. Emma Stone was freakin smokin!! But Bill Murray was the clincher! |
|
| 104 |
Karas: The Revelation 2005, Unrated) |
|
| 105 |
Gamer 2009, R)
Not bad, not great. You can definetly feel the Crank influence, considering this is from the same guys. The plot was too absurd and over the top, and really felt like it was written by someone who plays video games, not writes them or directs them. But that's ok, since the the plot is completely disposable for the awesome action and cinematography! Gerard Butler is solid as always in these kinds of roles, Michael C. Halls performance gets better latter in the movie, but Kyra Sedgwick?!? Really?!? |
|
| 106 |
Robot Chicken: Star Wars 2007, Unrated) |
|
| 107 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13)
Wildly imaginative and over-the-top insanity. Guy Ritchie always makes a kick ass movie! Robert Downey Jr. portrays a rough around the edges badass with the brains to match and even gives Watson an equal amount of badassery. Can't wait for a sequel, but RDJ has got to work on his terrible english accent. |
|
| 108 |
Alice in Wonderland 2010, PG) |
|
| 109 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 110 |
The Last Legion 2007, PG-13)
What a surprise! All the flims and stories chronicling Arhur, but this sets the stage for his father, Uther Pendragon, better known in the film as Romulus. All put in a little more historical context then most Arthurian legends, albeit, loosely. But, Aishwarya Rai takes the cake for being one of the hottest women on the planet and kicking ass! |
|
| 111 |
The Wolfman 2010, R)
F* Twilight. F* vampires. This movie was awesome! From the gripping story to the incredibly talented cast! And the transformation?! THE TRANSFORMATION! Gruesome and violent. A bloody good time. One of the best remakes of a classic, this sets the bar for modern monster movies. I'm sure Lon Chaney Jr. would be proud. Now lets see a sequel!! And then maybe a new Creature from the Black Lagoon!!!! |
|
| 112 |
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005, G) |
|
| 113 |
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003, G) |
|
| 114 |
Ponyo 2008, G) |
|
| 115 |
Clash of the Titans 2010, PG-13) |
|
| 116 |
Family Guy Presents: Something Something Something Dark Side 2009, Unrated) |
|
| 117 |
Family Guy - Blue Harvest 2008, Unrated) |
|
| 118 |
Justice League: Crisis On Two Earths 2009, PG-13)
Awesome. Good voice work and score. Top notch animation. DC really out does themselves with these animated movies. You have to appreciate DC's tactics with it's properties and their films. Batman is the only recognizable character in the DC stable that seems to be getting any Hollywood support and critical respect. But that's OK, as long as their are movies like these. Great stories showcasing fabulous animation. And DC fan's have to appreciate this kind of fan service. Good stuff! |
|
| 119 |
Law Abiding Citizen 2009, R)Gerard Butler is freakin awesome. An unstoppable monstrous mastermind with a pension for making a point. In a time and place where criminals have learned to manipulate the system to their benefit. Thanks to the help of soulless lawyers and indifferent judges. Butler goes out on a mission of personal revenge and political retribution, ala Punisher style meets Hannibal Lectures style machinations. Simply awesome. |
|
| 120 |
Fanboys 2007, PG-13)
One of the best Star Wars related films in awhile. Ultimately a tragedy, but up until the sad ending, it is one giant running Star Wars reference with lots of Star Wars humor. If you love Star Wars, you will LOVE this movie. It's even choked full of cameos. Carrie Fisher, Billy Dee Williams, William Shatner, even Kevin Smith and Jason Mewes! |
|
| 121 |
Predator 1987, R) |
|
| 122 |
Avatar: The Last Airbender: Book 3 2007, Unrated) |
|
| 123 |
Krull 1983, PG) |
|
| 124 |
Swamp Thing 1982, PG) |
|
| 125 |
Lady Death 2004, Unrated) |
|
| 126 |
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) 2007, Unrated) |
|
| 127 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 128 |
Batman: Mask Of The Phantasm 1993, PG) |
|
| 129 |
Superman/Batman: Public Enemies 2009, PG-13) |
|
| 130 |
Ninja Assassin 2009, R) |
|
| 131 |
The Expendables 2010, R) |
|
| 132 |
Next Avengers: Heroes of Tomorrow 2008, PG)
Good stuff. A new generation of Avengers pick up their parents legacy under the guiding eye of an older Tony Stark against the tyranny of Ultorn. But they will need the help of old man Hulk if they think they can do what their parents couldn't. The only part that didn't fit was the fact that LIl Cap is the son of Captain America and Black Widow. Really? Cap and Widow? |
|
| 133 |
The Men Who Stare at Goats 2009, R) |
|
| 134 |
Cheech & Chong's Hey Watch This 2010, R) |
|
| 135 |
Batman: Under the Red Hood 2010, PG-13)
Best animated Batman movie. Besides the fact that its an animated film, you could honestly put this Batman movie up against Dark Knight. Brillaint plot, top notch animation and a great voice cast!! And for the true Batman fans who haven't seen this, wait till you see who is actually under that red hood!!!! And John Di Maggio is just as good as Mark Hammil as the Joker!! |
|
| 136 |
Tron Legacy 2010, PG)
After 20 years Tron returns with a bang! The most breathtakingly beautiful movie since Avatar. The special effects were astounding and eye popping. I am ashamed to say that I did not see this in 3-D and I'm dying to go back to the theater to see it in 3-D. The stoy was fresh and relevant and it's filled with references and nods to the original. Definitely in contention for movie of the year! |
|
| 137 |
Machete 2010, R) |
|
| 138 |
Superman/Batman: Apocalypse 2010, PG-13) |
|
| 139 |
Hot Tub Time Machine 2010, R) |
|
| 140 |
Despicable Me 2010, PG) |
|
| 141 |
The Karate Kid 2010, PG) |
|
| 142 |
Thor 2011, PG-13) |
|
| 143 |
All-Star Superman 2011, PG)
Bravo!!! An astounding tale of couragesness and heroism as the man of steel deals with the possibility of his second death. Based on a incredible comic series by Grant Morrison, Superman must perform 7 incredible feats before his death, a turn of events orchestrated by none other than Lex Luthor. This was perhaps one of the finest Superman stories I've ever read and now it has been faithfully brought to animated life, as even the essence of Frank Quitely's art has been presented in the animation. All represented by the outstanding voice talents of James Denton and Anthony LaPaglia! |
|
| 144 |
Superman/Shazam! The Return of Black Adam 2010, PG) |
|
| 145 |
DC Showcase: Green Arrow 2010, PG-13)
Not bad. Once again, makes me long for a full fledged Justice League film or animated film. And althougth Green Arrow is one of the few Justice League members without any actual super powers, this short highlights that he's still one of the most skilled and capable League members. Of course he's no Clint Barton, but he's certainly a mordern day Robin Hood! |
|
| 146 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 147 |
X-Men: First Class 2011, PG-13) |
|
| 148 |
Sucker Punch 2011, PG-13)
Fan-freaking-tastic! I don't care what anyone says, I loved this movie! Everything I could ask for in a movie. Giant chain gun wielding samurai, dragons, robots, sexy babes kicking ass and taking names, and a great soundtack! The plot gets a little lost along the way, but plot was irrelevant. This was a audio/visual movie. A giant running music video. Although it felt a little backwards as the really exciting scenes seem to happen in the begining and it all leads to a rather anti-climatic ending. I can't wait to see what Zack Snyder can do for Superman! |
|
| 149 |
Ip Man 2010, R)
Wow, Donnie Yen was untouchable! This one is certainly going to the top of my favorite kung-fu movies! An unstoppable force, Donnie Yen is the humble master desperately balancing the life of a kung fu master and the life of a married father. When tragedy strikes, his life is turned upside down, but in the end wushu saves the day! |
|
| 150 |
The Adjustment Bureau 2011, PG-13)
Amazing. A romantic thriller that toys with you from the begining. I couldn't really get behind Emily Blunt, her performance was good, I just don't see her as that attractive. Damon does well with these heady thrillers. From the begining, you see and feel the Adjustment Bureau's influence but you never really figure out just who they are or who the "Chairman" is and it gives it all the more mystery and intrigue. |
|
| 151 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 152 |
Afro Samurai: Resurrection 2009, Unrated)
Fast, stylish, damn near perfection. If you liked the series, you'll like this. If you liked Ninja Scroll, you'll love this. If you like anime at all, you owe it to yourself to see this. |
|
| 153 |
Paul 2011, R) |
|
| 154 |
Rango 2011, PG)
Great! Charming and full of unique references. The CGI is hands down some of the best I've ever seen and I regret that I didn't watch this is HD. Packed with originality and an all star cast, this one is fun for all ages! Timothy Olyphant did a great job voicing the Spirit of the West (or the man with no name, rather), but I'm surprised they didn't actually get Clint Eastwood, although Olyphant sound just like him. |
|
| 155 |
Green Lantern: Emerald Knights 2011, PG)
Another exceptional addition to the DCU animated library! Awesome in every way, except one. The animation was sharp and kinetic, and had the style to keep the eye pleased. Matched with a plot that tells multiple stories in the Green Lantern mythos. The only problem I had was with the voice work. Henry Rollins is a beast, but he could have put alot more bass into it. What happened to Micheal Madsen? And I dont know who Wade Williams is, but Deegan always sounded like R. Lee Ermy to me. Roddy Pipper was the best though!! |
|
| 156 |
Ip Man 2: Legend of the Grandmaster 2010, R)
Magnificent! A martial arts masterpeice! Donnie Yen is an unstoppable force and Sammo Hung's still got it! An inspirational tale of a man trying to balance his passion, his life, and the changing times and world around him. And kicks ass and takes names in the process. This is the story of the man that would train Bruce Lee. A must see for any kung fu fan cinema! |
|
| 157 |
Super 8 2011, PG-13) |
|
| 158 |
Batman: Year One 2011, PG-13)
DC does it again. Another animated masterpiece. This time focusing on the seminal Frank Miller classic. Just as much as it is about Batmans first year, it's also about, then Lt. Jim Gordon and their crusade to restore the streets of Gotham City to safety and justice. Selina Kyle also first dons her Catwoman identity. And as much as I complain that superhero origin movies have been done to death, it is nice to see a classic comic get the animated treatment. Even the voice work is top notch! |
|
| 159 |
Marvel's The Avengers 2012, PG-13)
Super-duper awesome spectaculer most awesome movie you'll see all year. Or at least until Amazing Spider-man and Dark Knight Rises. Next to Nolans Batman, Avengers is one of the greatest comic inspired movies, ever. I saw this movie twice. |





























































































































































