My Favorite Movies


  gfyshn's Rating My Rating
1
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
My all time favorite 80's movie.
2
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
I love Audrey Hepburn movies.
3
The Breakfast Club 1985,  R)
4
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
One of my faves from the 80's.
5
Heathers 1988,  R)
Heathers
One of my favorite 80's movies.
6
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Love this movie, especially David Bowie.
7
Shag 1988,  PG)
8
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Love John Cusack movies and this is possibly my most favorite one of his movies.
9
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
10
The Last of the Mohicans 1992,  R)
11
Grease 1978,  PG)
12
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Super sad fav.
13
Sleepy Hollow 1999,  R)
14
A Goofy Movie 1995,  G)
A Goofy Movie
I love Goofy
15
Girl, Interrupted 1999,  R)
16
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
Love Grease and Grease 2
17
Beetlejuice 1988,  PG)
18
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
19
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
20
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments