My Favorite Movies


  gfizz4sure's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
2
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
3
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
4
Boomerang 1992,  R)
Boomerang
This movie was so funny and very stylish as well.
5
Bulworth 1998,  R)
Bulworth
Very powerful and funny as well.
6
Strictly Business 1991,  PG-13)
Strictly Business
I really enjoyed Halle Berry in this movie!!
7
Dorothy Dandridge: An American Beauty 2003,  Unrated)
Dorothy Dandridge: An American Beauty
She was amazing!!!!
8
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
His funniest standup
9
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
Eddie Murphy Raw
Second funniest.
10
Beverly Hills Cop 1984,  R)
11
Coming to America 1988,  R)
12
Dreamgirls 2006,  PG-13)
13
Another 48 Hrs. 1990,  R)
14
Harlem Nights 1989,  R)
15
Trading Places 1983,  R)
16
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
17
Scarface 1983,  R)
18
Dick Tracy 1990,  PG)
Dick Tracy
This is a cool movie.
19
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
A great and powerful look at pro football.
20
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
So outstanding!!! Al Pacino was so good in this movie.
21
Heat 1995,  R)
Heat
Michael Mann created a masterpiece.
22
Sea of Love 1989,  R)
Sea of Love
Sexy. I loved Ellen Barkin
23
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
I loved this movie. Amarni clothes was so great in this flim.
24
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
A great classic!!
25
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Very powerful and scary look at the mob.
26
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
A good basketball movie.
27
Jungle Fever 1991,  R)
Jungle Fever
I like this one. A classic Spike Lee flim.
28
Shaft 2000,  R)
Shaft
This version was pretty good. i liked it.
29
Money Train 1995,  R)
Money Train
Cool look at how subway cops work. Jennifer Lopez looks so good in this movie!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments