My Favorite Movies


  geunrisse's Rating My Rating
1
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
Keulraesik (The Classic)
its great soundtrack macthes the greatness of the movie...has a really beautiful plot...
2
Baekmanjangja-ui cheot-sarang (A Millionaire's First Love) 2006,  Unrated)
Baekmanjangja-ui cheot-sarang (A Millionaire's First Love)
one of those kmovies that have a sad ending yet you couldnt ask for a different one lest it wouldnt be able to move the audience.
3
Fantastic Four 2005,  PG-13)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
9
Armageddon 1998,  PG-13)
10
The Cutting Edge 1992,  PG)
11
Somewhere in Time 1980,  PG)
12
Tennis no oujisama (The Prince of Tennis) 2006,  Unrated)
13
First Daughter 2004,  PG)
14
Serendipity 2001,  PG-13)
15
The Princess Diaries 2001,  G)
16
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
17
Bring It On 2000,  PG-13)
18
The Mummy 1999,  PG-13)
19
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
20
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
one of the best movies ever!
21
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
good movie...i like the the novel more though..made me cry..
22
Torque 2004,  PG-13)
23
Troy 2004,  R)
24
The Prince and Me 2004,  PG)
25
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
really good fight scenes and visual effects...jennifer gardner is really an idol
26
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
27
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
28
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
romantic lines! love it..
29
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
30
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
never thought ewan and nicole have some talent in music...really a must-see movie...made cry...
31
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
a great remake...the magic of the soundtacks is still there (or may even be better), no wonder it's a favorite of the late princess diana
32
Paycheck 2003,  PG-13)
Paycheck
every ECE must see this movie..really great..
33
The Girl Next Door 2004,  R)
34
The Sweetest Thing 2002,  R)
35
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
a movie i would love to see for a hundred times more..
36
Sweet November 2001,  PG-13)
37
So Close 2003,  R)
38
The Sound of Music 1965,  G)
39
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
40
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
41
City of Angels 1998,  PG-13)
42
Beaches 1988,  PG-13)
43
Practical Magic 1998,  PG-13)
44
Bicentennial Man 1999,  PG)
45
Brave New Girl 2004,  PG-13)
46
Sleepy Hollow 1999,  R)
47
Honey 2003,  PG-13)
48
Step Up 2006,  PG-13)
49
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
50
National Treasure 2004,  PG)
51
On the Line 2001,  PG)
52
Eurotrip 2004,  R)
53
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i fell in love with brad pitt all over again!
54
Click 2006,  PG-13)
55
Pride and Prejudice 2005,  PG)
56
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
movie version of the classic novel by alexandre dumas.. a .good movie..
57
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) 2004,  Unrated)
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love)
a funny movie... and romantic too. ha ji won really rocks!
58
Geunomeun meoshiteotda (He Was Cool) 2004,  Unrated)
Geunomeun meoshiteotda (He Was Cool)
nice plot..song seung hun is really handsome..
59
Geunyeoreul midji maseyo (Too Beautiful to Lie) (Don't Believe Her) 2004,  Unrated)
Geunyeoreul midji maseyo (Too Beautiful to Lie) (Don't Believe Her)
that girl's really got it going!
60
Parang-juuibo (My Girl and I) 2005,  Unrated)
Parang-juuibo (My Girl and I)
the usual sad love story...it will make you cry..
61
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction) 2005,  Unrated)
Jakeob-ui jeongseok (Art of Seduction)
made me laugh really hard..the ending was left hanging though...but nevertheless, it's a lighthearted movie..if you want to know the extent to which a guy and a girl would go to just to outwit each other, then this movie is for you... playboy meets playgirl..
62
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
if you want to laugh, cry, and fall in love all at the same time, then this movie is for you...a must-see movie...
63
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
the sequel to windstruck...it was released first though..really fun to watch...another must-see movie
64
Shinbu sueob (Love So Divine) 2004,  Unrated)
Shinbu sueob (Love So Divine)
another lighthearted movie.. really nice plot.. Kwon Sang-Woo is too gorgeus to be a priest.. haha... Ha ji won played really well too..
65
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
66
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
loved it.. the story was amazing...cant believe it took me this long before i could finally watch this film!
67
Eragon 2006,  PG)
Eragon
i like the book more... i've already finished book 2 and i cant wait to read the 3rd one!
68
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
watched it and loved it!!!! great choreo!
69
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
i really enjoyed watching this film..
70
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
loved it. it was fun to watch, too. michelle was so cute, and patrick was just dashing.
71
Closing the Ring 2007,  R)
Closing the Ring
i was so moved!! in fact, i have a clogged nose right now --an inevitable outcome after spending the whole time crying to my heart's content.

makes me wonder, though, if a love like that still exists.. what a freakin' sad world this would be if it doesnt.

and who is that girl with the black hair in the movie poster? is that neve campbell? doesnt look like her. i think they should have put mischa's picture instead.

it's a really good movie. ^_^
72
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
think this one's better than the first movie.
73
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
one of the best.
74
21 2008,  PG-13)
21
loved this one. my first jim sturgis movie.
75
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
good movie. waiting for the next installment in the series.
76
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
My Sassy Girl
they made a pretty good job for this remake, but there's just nothing out there that could ever beat the original korean version..
77
Wanted 2008,  R)
Wanted
kept me at the edge of my seat!
78
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
better than the prequel. loved it.
79
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
great movie.
80
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
i love the joker.
81
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
Great thriller, well worth the watch
82
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
4 stars! the book was better, though, but that doesnt stop me from loving the movie. ^_^
83
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
ONE of my favorite movies.
"pardonne mes levres. Elles trouvent la joie dans endroits les plus inhabituels." - Max Skinner
84
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
WAY BETTER than i expected. five stars!
85
Shooter 2007,  R)
Shooter
amazing!
86
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
's not so bad. lacks a little story there, though.
87
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
loved it.
was never a fan of the anime, but am totally hooked up to the film series.
88
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
The Time Traveler's Wife
loved the book.. now I'm also in love with the movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments